Çift görüntü tabanlı yüksek kapasite ve güvenliğe sahip yeni bir tersinir veri gizleme yöntemi
A new reversible data hiding method based on dual image with high capacity and security
  1. Tez No: 790670
  2. Yazar: GÖKHAN TEZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tez çalışması kapsamında, çift görüntü tabanlı tersinir veri gizleme yöntemi önerilmiştir. Önerilen yöntem çift görüntülerin en önemli bitleri ve bu bitlerin sebep olduğu değişikliğin etkisini azaltan merkez kaydırma tekniğini kullanmaktadır. Bu yöntem, yüksek kapasiteli gizli verileri, güvenli bir şekilde gizlemeyi amaçlamaktadır. Yöntem, gizli verileri doğrudan gizlememektedir. Bunun yerine gizli veriden alınan (n+1) bitlik veri kümelerinden her birini ve örtü görüntüsü piksel değerlerinin en önemli n bitiyle birleştirip yeni değerler hesaplar. Bu nedenle, orijinal örtü görüntüsü elde edilmeden gizli verilerin çıkarılması imkansızdır. Ayrıca, ortalama karesel hatayı en aza indirmek için merkez kaydırma işlemi gerçekleştir. Bu işlemden sonra çift görüntülerde gizlenecek semboller [−3 ∗ −2^(𝑛−1) + 1, 3 ∗ 2^(𝑛−1) − 1] aralığında olmaktadır. Bu aralık değerindeki gizli semboller ve örtü görüntüsünün piksel değerleri kullanılarak stego görüntülerin piksel değerleri elde edilir. Deneysel çalışmalar sonucunda, yük 2,5 bit/byte (bpb) olduğunda, görsel kaliteyi ifade eden tepe sinyal gürültü oranı değeri (PSNR) 34(dB) civarındadır. Ek olarak, önerilen yöntemin RS analiz saldırılarına karşı güvenli olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, dual image-based reversible data hiding method is proposed. The proposed method uses the most significant bits and center shift technique, which reduces the change caused by these most significant bits. The proposed reversible data hiding method aims to securely hide high-capacity confidential data. The method does not directly hide confidential data. Instead, it calculates new values by combining each of the (n+1) bit datasets taken from the hidden data and the most significant n bits of the cover image pixel values. Therefore, it is impossible to extract confidential data without obtaining the original cover image. In addition, center shifting is performed to minimize the mean square error(MSE). After this process, the hidden data to be embeded in dual images remains in the range [-3*-2^((n-1))+1,3*2^((n-1))-1]. The pixel values of the stego images are obtained using the secret data and the cover image pixel values in this range. Experimental studies show that when the payload is 2.5 bits/byte, the peak signal-to-noise ratio (PSNR), which indicates the visual quality, is around 34 (dB). It has also been proven that the proposed method is secure against RS (regular and singular) analysis attacks.