Cephe sistemlerinde akıllı malzemelerin yeri ve yüksek yapılarda uygulanabilirliği
Smart materilas on facade systems and their applicability on high rise buildings
  1. Tez No: 790679
  2. Yazar: ÖZLEM SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Teknolojileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Etkin Yapılar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Tüm dünyada sanayileşme ile artan nüfus yoğunluğu ve beraberinde getirdiği çevresel sorunlar sonrasında enerji tüketiminin azaltılması yolunda çalışmalar hız kazanmıştır. Enerji tüketiminde büyük etkiye sahip olan binalarda enerji tüketimini yönetmek adına birçok çalışma bulunmaktadır. Yüksek yapılar ve yüksek yapıların kabuğunu oluşturan cephe yüzeyleri büyük alanlara sahip olmaları bakımından enerji etkinliği konusunda çözüm yaratma konusunda dikkat çekmektedir. Yenilikçi çalışmalar ile araştırmaları devam etmekte olan akıllı malzemeler ve bu malzemelerin kullanım alanlarının genişletilmesi de enerji etkin yapı tasarlamakta kavram olarak önemli bir yer edinmektedir. Çalışma kapsamında özellikle 'Yüksek yapıların cephe sistemlerinde akıllı malzemelerin kullanılması ile enerji etkinliğine katkı sağlanabilir mi?' sorusundan yola çıkılmıştır. Bu amaçtan hareketle enerji etkinliği kavramını oluşturan, ısı korunumu, gün ışığından faydalanma, doğal havalandırma, cepheye entegre enerji üretimi, temizlik ve bakım giderlerini aza indirgeyerek enerji korunumu, zehirli madde içermeme ve uzun ömür gibi kriterler üzerinden akıllı malzemelerin avantaj ve dezavantajlarına yer verilerek değerlendirmeleri tablolar ile derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to increase in population and environmental problems after industrialization, the efforts to reduce energy consumption, have gained importance all over the world. There are many studies concerning how to manage energy consumption in buildings which have a significant role in energy consumption. Solutions for high-rise buildings and facades that covers large surfaces, have drawn attention to create solutions for energy efficiency. Ongoing innovative studies, research on smart materials and the increasing demand of the usage of these materials also have importance in designing the concept of energy efficient structures. Within the scope of the study, the question of“Can the usage of smart materials in the facade systems of high buildings, contribute to energy efficiency?”is asked. Based on this purpose, the advantages and disadvantages of smart materials based on the energy efficiency concept were presented with tables that are developed as a result of evaluation of criteria such as heat conservation, daylight benefit natural ventilation energy production integrated into the facade, energy conservation by minimizing cleaning and maintenance costs, non-toxic substances and being long life.