Geç ergenlik dönemindeki gençlerde flört şiddetinin, toplumsal cinsiyet algısı ve empati düzeyi ile ilişkisi
The relationship between dating violence in late adolescence, perception of gender and level of empathy
- Tez No: 790678
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Flört şiddeti, ergenler ve beliren yetişkinler arasında ciddi bir sosyal sorundur. Bu araştırmada geç ergenlik dönemindeki bireylerde flört şiddeti, toplumsal cinsiyet algısı ve empati düzeyi bakımından incelenmiştir. 18-20 yaşları arasındaki toplam 271 katılımcı Ergen Sevgili İlişkisinde Çatışma Envanteri (CADRI), Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ölçeği (TCEÖ) ve Temel Empati Ölçeği (TEÖ) ve araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formunu cevaplamıştır. Çalışmanın bulguları, romantik ilişki deneyimi olmuş katılımcıların %96.1'inin hayatlarının bir döneminde, partnerlerinden herhangi bir tür şiddete maruz kaldığını göstermiştir. Empati, CADRI şiddet uygulama, şiddete uğrama ve toplumsal cinsiyet algı düzeylerinin katılımcıların cinsiyeti de dahil olmak üzere çeşitli demografik değişkenlere göre farklılaştığı görülmüştür. Bulgular ayrıca, cinsel, sözel-duygusal ve fiziksel şiddet uygulama ve şiddete uğrama puanları ile toplumsal cinsiyet algısı ve empatinin anlamlı düzeyde ilişkili olduğunu göstermiştir. Yapılan regresyon analizlerinde tüm katılımcılarda şiddet uygulama düzeylerinin şiddete uğrama düzeylerini; empati düzeylerinin toplumsal cinsiyete dair yargılarını; toplumsal cinsiyet algısının katılımcıların partner şiddeti uygulama eğilimlerini yordadığı belirlenmiştir. Yapılan analizlerde kadınlarda empati düzeyi arttıkça toplumsal cinsiyet algısının daha eşitlikçi hale geldiği, partner şiddetine uğrama ve şiddet uygulama düzeylerinin ise azaldığı tespit edilmiştir. Mevcut çalışmanın bulguları, geç ergenlerde toplumsal cinsiyet algısı ve empati düzeylerinin flört şiddetini anlamada önemli rolü olduğunu göstermiştir. Bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dating violence is a serious social problem among adolescents and emerging adults. This study examined dating violence among late adolescents in terms of gender perception and empathy level. A total of 271 participants between the ages of 18-20 answered the Conflict in Adolescent Dating Relationships Inventory (CADRI), the Gender Equality Scale (GES), Basic Empathy Scale (BES) and the demographic information form prepared by the researcher. The findings of the study showed that 96.1% of the participants who had romantic relationships experienced some form of violence from their partners at some point in their lives. It has been observed that the levels of empathy, perpetration of violence, exposure to violence and gender related judgements differ according to various demographic variables, including the gender of the participants. Results also showed that sexual, verbal-emotional and physical violence and exposure to violence was related with gender related judgements and empathy. Regression analysis showed that perpetration of violence predicted the violence exposure; gender related judgements predicted the perpetration of violence; empathy levels predicted the gender related judgements significantly. Results also showed that as the level of women's empathy increases, gender roles become more egalitarian, and exposure to violence and also perpetrating the violence decreases. Results of this study demonstrated that gender related judgements and empathy levels have an important role in understanding dating violence of late adolescents. Results are discussed within the light of relevant literature