Video oyunları bağımlılığı ile şiddet eğilimi ve dürtüsellik arasındaki ilişki
The relationship between video game addiction, violence tendency, and impulsivity
- Tez No: 790705
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN FISTIKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın temel amacı video oyunları bağımlılığı ile şiddet eğilimi ve dürtüsellik arasındaki ilişkiyi incelenmektedir. Bunun yanında araştırmanın bir başka amacı da video oyunu bağımlılığı, şiddet eğilimi ve dürtüsellik ile demografik özellikler arasında farklılıkların olup olmadığını belirlemektir. İlişkisel tarama modeli kapsamında yürütülen araştırmanın evreni İstanbul'da ikamet eden ve 18-30 yaş arası yetişkinlerdir. Araştırmanın örneklemi ise İstanbul'da ikamet eden ve 18-30 yaş arası 100 kişiden oluşmaktadır. Verilerin anket yöntemi ile elde edildiği araştırmada Demografik Bilgi Formu, Şiddet Eğilimi Ölçeği ve Barratt Dürtüsellik Ölçeği kullanılmış ve elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS.21 programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda yapılan korelasyon testi sonucunda dijital oyun bağımlılığı arttıkça dürtüselliğin de arttığı görüldü. Dijital oyun bağımlılığının dürtüsellikteki değişimi yordayıp yordamadığını belirlemek için yapılan regresyon analizi sonucunda dijital oyun bağımlılığının dürtüsellikteki değişimi yordamadığı (p>0.05) görüldü. Katılımcıların dijital oyun bağımlılığı açısından riskli grupta olduğu görüldü. Lisansüstü mezunlarının planlamaya ilişkin dürtüsellik düzeylerinin, motor dürtüsellik, dikkat dürtüselliği ve toplam dürtüsellik düzeylerinin lise, önlisans ve lisans mezunlarından anlamlı şekilde düşük olduğu görüldü. 18-20 yaş arasındakilerin planlama, motor dürtüsellik ve dikkat dürtüselliği ile toplam dürtüsellik düzeyinin 20-22, 22-24, 24-26, 26-28 yaş arasındakilere göre daha yüksek olduğu saptandı. Dijital oyun bağımlılığı ile şiddet eğilimi arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between video game addiction, violence tendency and impulsivity. In addition, another aim of the research is to determine whether there are differences between video game addiction, violence tendency and impulsivity and demographic characteristics. The population of the research carried out within the scope of the relational screening model is adults between the ages of 18-30 and residing in Istanbul. The sample of the study consists of 100 people residing in Istanbul and between the ages of 18-30. Demographic Information Form, Violence Tendency Scale and Barratt Impulsivity Scale were used in the research in which the data were obtained by the questionnaire method, and the SPSS.21 program was used to analyze the obtained data. As a result of the correlation test conducted at the end of the study, it was seen that impulsivity also increased as digital game addiction increased. As a result of the regression analysis performed to determine whether digital game addiction predicts the change in impulsivity, it was found that digital game addiction does not predict the change in impulsivity (p>0.05). İt was seen that the participants were in the risk group in terms of digital game addiction. It was determined that the planning, motor impulsivity, attention impulsivity and total impulsivity level of the 18-20 age group were higher than the 20-22, 22-24, 24-26, 26-28 age group. No significant relationship was found between digital game addiction and violence tendency.