The effect of violent video games on working memory, object recognition and visuo-spatial perception and its relationships with psychological factors
Şiddet içerikli video oyunlarının çalışma belleği, nesne tanıma ve görsel uzaysal algılama performansına etkisi ve bu bilişsel süreçlerin psikolojik faktörlerle ilişkileri
- Tez No: 408561
- Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN IRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma şiddet içerikli video oyunlarının çalışma belleği, nesne tanıma ve görsel uzaysal algılama türü bilisel süreçler üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Ayrıca, çalışmada şiddet içerikli video oyunlarının kişilerin şiddet eğilimi, kaygı, depresyon, kişilik, empati, yaşam kalitesi algısı gibi psikolojik süreçleriyle olan ilişkileri de incelenmiştir. Bunun yanı sıra, bu çalışmada, bağımlı olabilecek kişilerde görülen belirtilerin etkileri ve olası nedenleri araştırılarak, tanı kriterleri oluşturulabilmesine yardımcı olmak hedeflenmiştir. Çalışma 54 üniversite öğrencisi ile yürütülmüştür. Katılımcılar haftalık oyuna ayırdıkları süre miktarı, patolojik kumar bağımlılığı tanı kriterlerinden uyarlanmış DSM oyun bağımlılığı kriterleri ve oyun bağımlılığı ölçeği kullanılarak 3 gruba (bağımlı, risk ve kontrol) ayrılmışlardır. Katılımcıların psikoljik süreçleri Beck Depresyon Envanteri, Buss Perry Şiddet Ölçeği, Weiss İstek Ölçeği, Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri, Eysenck Kişilik Ölçeği (kısa formu), Oyun Dürtüsü Ölçeği, Kişiler Arası Tepkisellik İndeksi, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak ölçülmüştür. Ayrıca, sözü edilen bilişsel süreçleri ölçmek için katılımcılar bilgisayar ortamında geliştirilmiş olan görevler uygulanmıştır. Sonuçlar, şiddet içerikli video oyunu oynayan katılımcıların şiddet eğilimi, oyun isteği ve psikotizm skorlarında diğerlerinden yüksek puan aldığını göstermiştir. Ayrıca, nesne tanıma ve görsel uzaysal algılama ve çalışma belleği görevlerinde oyun oynayanların tepki hızının daha fazla olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra, sonuçlar birçok bilişsel ve psikolojik faktör arasında anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu bulgular, literatürdeki çalışmalarla karşılaştırılarak tartışılmıştır. Ayrıca, gelecekteki çalışmalara ve klinik uygulamalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The effects of violent video games on cognitive processes are still not clear. The main goal of this study was to investigate the effect of violent video games on different cognitive processes, namely, working memory, object recognition and visual-spatial perception. In addition, the relationships between violent video game addiction and aggression, personality, empathy, depression, anxiety, and the quality of life were also investigated. Furthermore, this study also aimed to contribute literature to be constituted diagnostic criteria for gaming addiction by measuring urges, craving and symptoms of people who can be addicted. This study was conducted with 54 university students. Participants were classified into three different groups (addicted, risk and control) according to the amount of time they spent for game playing, DSM based pathological game addiction symptoms adapted from DSM based pathological gambling symptoms and game addiction scale. A questionnaire package including a demographic information form, Beck Depression Inventory, Buss-Perry Aggression Scale, Weiss Craving Scale, State-Trait Anxiety Inventory, The short-form Revised Eysenck Personality Questionnaire, Game Urging Scale, Interpersonal Reactivity Index and World Health Organization Quality of Life Scale-BREF (WHOQOL-BREF) was administered. Besides, a series of above mentioned computerized cognitive tasks was conducted to examine cognitive abilities. The results revealed that people who play violent video games have higher scores on aggression, craving, urging and psychoticism than people who do not play. Also, there are significant differences in terms of object recognition and visual spatial tasks performances. Game addicted group's reaction time was significantly faster than risk groups and non-players. Furthermore, results indicated that there are significant relationships between cognitive factors and psychological factors. For instance addicted individuals showed higher scores on aggression, craving, urge, game addiction and psychoticism. These findings were discussed under the light of relevant literature and future directions for research and clinical practice were recommended.