Dijital oyunlarda bağımlılık ve şiddetin çocuklar üzerindeki etkisi: Pubg oyunu üzerine bir inceleme
The impact of addiction and violence on children in digital games: A review on Pubg game
- Tez No: 699520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN ÖVÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
İçinde bulunduğumuz dijital çağda, internet yaşamın her alanına nüfuz etmiş durumdadır. Bununla birlikte kişilerin yaşamı, davranışları, duygu ve düşünceleri de sanal dünyaya yönelmeye başlamıştır. İnternet çağının dijital yerlileri olan Z kuşağı gençleri ve çocukları neredeyse bütün hayatlarını dijital mecra odaklı yaşamaya adapte etmişlerdir. Eğitim, sosyal ilişkiler, sosyal aktiviteler ve kişisel gelişim için gerekli olan bütün ihtiyaçlar artık dijital kaynaklar aracılığı ile sağlanmaya başlamıştır. Tüm bu gelişmelerle birlikte dijital yerliler için oyun anlayışı sanal dünyadan ibaret bir hale gelmiştir. Gençlerin ve çocukların sosyal, psikolojik ve fiziksel tüm gelişimleri gerçek dünyanın dışında dijital ekranlar karşısında şekillenmeye başlamıştır. Günümüzde dijital oyunlarla ilgili sayısız araştırma yapılmıştır ve yapılmaya devam etmektedir. Dijital yerliler üzerinde gerek olumlu gerekse olumsuz etkileri olan bu dijital oyunlara bağımlılık gün geçtikçe daha geniş kitlelere yayılmaktadır. Bu çalışmada dijital oyunların sebep olduğu bağımlılık ve şiddet eğilimlerinin çocuklar üzerinde ne gibi etkilerinin olduğunu ve ebeveynlerin dijital yerli olan çocuklarını bu olumsuz etkilerden korumak için neler yaptığını inceleyip ortaya çıkan sonuçları araştırma verileri ışığında sunmak amaçlanmıştır. Çalışmada nitel veri toplama yöntemlerinden biri olan yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılacak aynı zamanda anket tekniği de kullanılarak sürdürülecektir. Bu bağlamda dijital oyun bağımlılığı olan çocuklar ve ebeveynleri ile yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ve anket tekniği ile veriler elde edilecektir ve bu elde edilen veriler ışığında dijital oyunlarda bağımlılık ve şiddettin çocuklar üzerindeki etkisi sebep- sonuç ilişkisi içerisinde incelenecektir örneklem olarak Pubg oyununun bu noktadaki rolü tartışılacaktır. Araştırmanın hipotezi olan“Pubg dijital oyunu bireylerde oyun bağımlılığına yol açar, Pubg oyunu bireylerde şiddet eğilimi oluşmasına yol açar”fikirleri ispatlanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the digital age we live in, the internet has permeated every aspect of life. In addition to this, people's lives, behaviors, feelings and thoughts have also begun to turn to the virtual world. The youth and children of Generation Z, who are the digital natives of the internet age, have adapted almost their entire lives to digital media-oriented living. All the needs for education, social relations, social activities and personal development are now being provided through digital resources. With all these developments, the understanding of games for digital natives has become a virtual world. All social, psychological and physical developments of young people and children have begun to take shape in front of digital screens outside the real world. Today, numerous researches on digital games have been made and continue to be done. The addiction to these digital games, which have both positive and negative effects on digital natives, is spreading to wider masses day by day. In this study, it is aimed to investigate and conclude the effects of addiction and violence tendencies caused by digital games on children and what parents do to protect their digital native children from these negative effects. The study will be continued using the qualitative data collection method. In this context, data will be obtained by semi-structured interview technique with children with digital game addiction and their parents, and in the light of this data, the effect of addiction and violence on children in digital games will be examined in a cause-effect relationship, and the role of Pubg game at this point will be discussed as an example.