Çocukluk çağı istismar yaşantısı ile psikolojik esneklik arasındaki ilişkide öz-şefkatin aracı rolü
The mediating role of self-compassion in the relationship between history of childhood abuse and psychological resilience
- Tez No: 790721
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI BURÇAK TAŞÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada çocukluk çağı istismar yaşantısının psikolojik esneklik arasındaki ilişkide öz-şefkatin aracı rolü incelenmektedir. Çocukluk çağındaki istismar vakaları bireylerin ileriki yaşlarındaki yaşam kalitelerini, psikolojik iyi olma hallerini ve kendilerine olan nazik davranma kalıplarını etkileme kapasitesine sahiptir. Buna ek olarak öz-şefkatin yüksek olması bu tür vakalar karşısında psikolojik esnekliğin beklenenden yüksek kalmasına sebep olabilmektedir. Bu araştırmada ise çocukluk çağı istismar yaşantısı arasındaki ilişkide öz-şefkatin psikolojik esnekliğe olan aracı rolü incelenmiştir. Bu araştırmada nicel metodoloji kullanılarak 313'ü kadın, 169'u erkek ve 2'si cinsiyetini belirtmek istemeyen olarak toplamda 484 katılımcıya ulaşılmıştır. Çalışmanın analiz ünitesi 18 yaşından büyük yetişkin bireyleri kapsamaktadır. Araştırmada mekânsal bir sınırlamaya gidilmemiş ve veriler, online platform olan Google Drive üzerinden toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak; demografik bilgi formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Psikolojik Esneklik Ölçeği ve Öz-Anlayış Ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen verileri analiz etmek için SPSS.25 ve LISREL.8.51 programları kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem dağılımını belirlemek adına frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapmadan yararlanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin güvenirliklerini belirlemek için iç tutarlık katsayısı olan Cronbach' s Alpha hesaplanmıştır. Ölçeklere ait dağılımı belirlemek için aritmetik ortalama, standart sapma, çarpıklık ve basıklık gibi betimsel analiz sonuçlarına yer verilmiştir. Araştırmanın aracılık rolünü test etmek için yapısal eşitlik modellemesinden iki aşamalı yaklaşım kullanılmıştır. Aracılık etkisinin anlamlılığına bakmak için ise bootstrap analizi, 5000 örneklemli kalibrasyonla SPSS programında PROCESS v4.1 Andrew F. Hayes makrosu ile yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda çocukluk çağı istismar yaşantısının psikolojik esneklik arasındaki ilişkide öz-şefkatin aracı rolü olduğu tespit edilmiştir. Son olarak araştırmadan elde edilen sonuçlar literatürdeki araştırmalar ile birlikte tartışılmış gelecekteki yapılabilecek olası araştırmalar için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the mediating role of self-compassion in the relationship between childhood abuse and psychological resilience. Childhood abuse cases have the capacity to affect individuals' quality of life, psychological well-being and self-compassionate behavioural patterns in later life. Moreover, high levels of self-compassion may lead to higher than expected psychological resilience in the face of such incidents. This mediating role is examined in this study. In order to examine this, a quantitative method was preferred and a total of 484 people were reached. The unit of analysis of the study is individuals over the age of 18. There was no spatial limitation in the research. Data were collected through Google Drive, one of the online platforms. As data collection tools; i) demographic information form, ii) Childhood Traumas Scale, iii) Psychological Resilience Scale, iv) Self-Compassion Scale were used. The data obtained were analysed using SPSS.25 and LISREL.8.51 programmes. Frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation were used to determine the distribution of the sample. Cronbach' s Alpha, the internal consistency coefficient, was calculated to determine the reliability of the scales used in the study. Descriptive analysis results such as arithmetic mean, standard deviation, skewness and kurtosis were used to determine the distribution of the scales. Two-stage approach from structural equation modelling was used to test the mediation effect. In order to check the significance of the mediation effect, bootstrap analysis was performed with 5000 sample calibration in SPSS programme with PROCESS v4.1 Andrew F. Hayes macro. As a result of the study, it was determined that self-compassion had a mediating role in the relationship between childhood abuse experience and psychological flexibility.Finally, the results obtained from the research were discussed together with the studies in the literature. Suggestions for possible future research are given.