Romantik ilişkilerde bilinçli farkındalık, psikolojik iyi oluş ve ilişkisel mizahın ilişki doyumuna etkisinin incelenmesi
The effect of mindfulness, psychological well-being and relational humor on relationship satisfaction in romantic relationships
  1. Tez No: 790720
  2. Yazar: ZEYNEP DAŞDEMİR BATMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KADRİ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada romantik ilişkisi olan bireylerde bilinçli farkındalık, psikolojik iyi oluş ve ilişkisel mizahın ilişki doyumuna etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ayrıca romantik ilişkisi olan bireylerde ilişki doyumunun, bilinçli farkındalığın, psikolojik iyi oluşun ve ilişkisel mizahın bu bireylerin sosyodemografik değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Bu araştırmada nicel bir araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırma modeli olarak ise ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın örneklemini romantik ilişki yaşayan 18-50 yaş arası 236 kadın, 87 erkek olmak üzere toplam 323 kişi oluşturmaktadır. Anket formunda kişisel bilgi formu, romantik ilişkilerde bilinçli farkındalık ölçeği, psikolojik iyi oluş ölçeği, ilişkisel mizah envanteri ve ilişki doyumu ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre; ilişki doyumu, , bilinçli farkındalık, psikolojik iyi oluş ve ilişkisel mizah arasında zayıf düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptandı(p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of mindfulness, psychological well-being and relational humor on relationship satisfaction in individuals with romantic relationships. In the study, it was also examined whether relationship satisfaction, mindfulness, psychological well-being and relational humor differ according to the sociodemographic variables of these individuals. A quantitative research design was used in this study. As the research model, the relational survey model was preferred. The sample of the study consists of a total of 323 people, 236 women and 87 men, between the ages of 18-50, who are in a romantic relationship. Personal information form, mindfulness scale in romantic relationships, psychological well-being scale, relational humor inventory and relationship satisfaction scale were used in the questionnaire. According to the data obtained from the research; It was determined that there was a weakly positive and significant relationship between relationship satisfaction, mindfulness, psychological well-being and relational humor (p0.05).