Farklı oranlarda ilave edilmiş zeolit nanopartikülünün akrilik rezin kaide materyalinin antimikrobiyal, fiziksel ve mekanik özelliklerine etkisi
The effect zeolite nanoparticle added at different ratios on the antimicrobial, physical and mechanical properties of acrylic resin base material
- Tez No: 790736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı; polimetilmetakrilata farklı oranlarda eklenmiş gümüş zeolit nanopartikülünün akriliğin antimikrobiyal, mekanik ve fiziksel özelliklerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmamızda ısı ile polimerize olan akrilik rezin içine %2, %4 ve %5 oranlarında Gümüş zeolit nanopartikülü ilave edilmiş disk ve dikdörtgenler prizması şeklinde rezin örnekler elde edilmiştir. Bu örneklerden disk şeklinde olanlara antimikrobiyal testler; dikdörtgen şeklinde olanlara mekanik ve fiziksel testler uygulanmıştır. Bu çalışmada kullanılan toplam örnek sayısı 96 adet olup örneklerin 40 adedi mekanik ve fiziksel teste; 56 adedi mikrobiyolojik teste tabii tutulmuştur. Renk değişimi için kontrol grubu (%0) ve %2, 4 ve 5 oranlarında gümüş zeolit nanopartikülü içeren örneklerinin spektrofotometre cihazında (Konica Minolta, Japonya) L, a, b değerlerine bakılmıştır. Eğilme dayanımının tespiti için gerekli üç nokta eğilme testi Devotrans Cihazı (Imıcryl, Konya) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Mikrobiyolojik testlerimizden spektrofotometre ile (Biotek 800Ts Microplate Reader, ABD) 490 nm dalga boyunda optik dansitelerde bakteri ve mantar yoğunluğu ölçümleri yapılmıştır. Çalışma sonunda diğer mikrobiyolojik test olan besiyeri sayımı ile her bir kuyucukta bulunan solüsyondan öze ile alınan örnekler uygun besiyerlerine ekilerek CFU formülüne göre koloni sayısı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is to investigate the effect of silver zeolite nanoparticle added to polymethylmethacrylate at different rates on the antimicrobial, mechanical and physical properties of acrylic. In our study, acrylic resin samples in the form of disks and rectangular prisms were obtained, in which 2%, 4% and 5% silver zeolite nanoparticles were added into the heat polymerized acrylic resin. Antimicrobial tests were done on disc-shaped specimens. Mechanical and physical tests were applied to the rectangular prism ones. The total number of samples used in this study is 96 and 40 of them were subjected to mechanical and physical testing; 56 samples were subjected to microbiological tests. For color change, L, a, b values of control group (0%) and samples containing silver zeolite nanoparticles at 2%, 4 and 5% were examined in the spectrophotometer device. The three-point bending test required for the determination of the bending strength was performed using the Devotrans Device (Imicryl, Konya). Among our microbiological tests, bacterial density measurements were made at optical densities at a wavelength of 490 nm with a spectrophotometer. The other microbiological test, which is bacterial colony count, and the samples taken from the solution in each well with loops were inoculated into appropriate media and the number of colonies was calculated according to the CFU formula.