Meme kanseri hastalarında konvansiyonel meme koruyucu cerrahi ile raket tekniğinin kozmetik ve fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of cosmetic and functional results of conventional breast-conserving surgery and racket technique in breast cancer patients
  1. Tez No: 790735
  2. Yazar: ŞEYMA KURTOĞLU ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU MENEKŞE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Meme koruyucu cerrahi sonrası kozmetik sonucu iyileştirmek için çeşitli onkoplastik teknikler geliştirilmiştir. Artan sayıda çalışma, onkoplastik meme koruyucu cerrahinin onkolojik güvenliğini de doğrulamaktadır. Ayrıca, hasta tarafından bildirilen kozmetik sonucun değerlendirilmesinde bir altın standart yoktur ve mevcut yöntemler çok çeşitlidir. Bu çalışmanın amacı meme koruyucu cerrahi (MKC) yapılmış meme kanseri ve meme duktal karsinoma in situ hastalarında, onkoplastik cerrahi tekniklerinden biri olan raket tekniği ile konvansiyonel meme koruyucu cerrahisinin (K-MKC) sonuçlarını kozmetik olarak karşılaştırmak, aynı zamanda her iki tekniğin lokal nüks, re-eksizyon gereksinimi ve fonksiyonel sonuçlarını değerlendirmektedir. Gereç-Yöntem: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Ocak 2019 - Temmuz 2022 yılları arasında meme kanseri ve duktal karsinoma in situ (DCIS) tanısı nedeniyle MKC yapılan toplam 327 hasta hastanemiz veri tabanından retrospektif olarak tarandı. Dahil edilme kriterlerlerine uymayan ve davet edildiği halde muayeneye gelmeyen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Toplam 74 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastalar K-MKC ve raket tekniği ile meme koruyucu cerrahi (R-MKC) uygulanan hastalar olarak iki gruba ayrıldı. Hastanemiz veri tabanı kullanılarak hastaların klinik ve patolojik özellikleri retrospektif olarak kaydedildi. Kontrol muayene için hastaneye davet sonrası gelen hastaların prospektif olarak hasta takip formu dolduruldu ve meme kanseri tedavi sonuçları ölçeği (BCTOS), kozmetik sonuç değerlendirme anketi ve SF-36 (Short Form) yaşam kalitesi ölçeği uygulandı. Her iki grup demografik, klinik, patolojik, kozmetik ve fonksiyonel sonuçlar açısından karşılaştırıldı. Verilerin analizinde SPSSv21 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Various oncoplastic techniques have been developed to improve the cosmetic outcome after breast-conserving surgery. A growing number of studies also confirm the oncological safety of oncoplastic breast-conserving surgery. In addition, there is no gold standard in the evaluation of the patient-reported cosmetic result, and the methods available are very diverse. The aim of this study is to cosmetically compare the results of conventional breast-conserving surgery (C-BCS) with the racket technique, which is one of the oncoplastic surgery techniques, in breast cancer and breast ductal carcinoma in situ patients who have undergone breast-conserving surgery (BCS), and also to evaluate the local recurrence, re-excision requirement and functional results of both techniques. Methods: Between January 2019 and July 2022, a total of 327 patients who underwent BCS for the diagnosis of meme cancer and ductal carcinoma in situ (DCIS) at Ankara Bilkent City Hospital were retrospectively screened from the database of our hospital. Patients who did not meet the inclusion criteria and who did not come to the examination despite being invited were excluded from the study. A total of 74 patients were included in the study. These patients were divided into two groups as patients who underwent breast conserving surgery (R-BCS) with C-BCS and racket technique . Using the database of our hospital, the clinical and pathological characteristics of the patients were recorded retrospectively. A prospective follow-up form was filled out for patients who were invited to the hospital for control examination, and breast cancer treatment outcomes scale (BCTOS), cosmetic outcome evaluation questionnaire and SF-36 (Short Form) quality of life scale were applied. Both groups were compared in terms of demographic, clinical, pathological, cosmetic and fundxional outcomes. SPSSv21 package program was used in the analysis of the data.