Fiziksel temas içeren ve içermeyen sporlarda dijital oyun bağımlılığının incelenmesi
Examination of digital gaming addiction in contact and non-contact sports
- Tez No: 790745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSEL ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, fiziksel temas içeren ve içermeyen sporlarda dijital oyun bağımlılığının incelenmesidir. Araştırmada veri toplama aracı olarak; kişisel bilgi formu ve Hazar ve Hazar (2017) tarafından geliştirilen“Çocuklar İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma başlığında geçen temas içeren sporlar (basketbol, boks, futbol, güreş, hentbol judo, karate, taekwondo), temas içermeyen sporlar ise (atletizm, badminton, bisiklet, kürek, masa tenisi, tenis, voleybol, yelken, yüzme) olarak belirlenmiştir. Araştırma grubunu, Sinop İlinde temas içeren ve içermeyen spor branşlarını yapan 515 öğrenciden soruları tam ve doğru cevaplayan 168 kız, 167 erkek olmak üzere toplam 335 öğrenci oluşturmaktadır. Bu kapsamda, araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ve Hazar ve Hazar (2017) tarafından geliştirilen“Çocuklar İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”uygulanarak, yanıtları analiz edilmiştir. Araştırmadaki veriler, SPSS 21 paket programına girilmiştir ve ilk olarak Shapiro-Wilk ve Kolmogorov-Smirnov normallik testlerinden yararlanılmıştır. Grup ortalamaları arasındaki farkları bulmak için ikili gruplarda T-testi, ikiden fazla olan gruplarda ise Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova) Testi kullanılmıştır. Gruplar arasında fark bulunan analizlerde, anlamlı farkın hangi grupta olduğunun tespiti için Post Hoc TUKEY testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine digital game addiction in contact and non-contact sports athletes. Personal information form and“Digital Game Addiction Scale for Children”developed by Hazar and Hazar (2017) were used to collect the data. The contact sports in this research were determined as basketball, boxing, football, wrestling, handball, judo, karate, taekwondo and non-contact sports were athletics, badminton, cycling, rowing, table tennis, tennis, volleyball, sailing, swimming. The research group consists of total 335 students, 168 girls and 167 boys, who answered the questions completely and correctly out of 515 students who do contact and non-contact sports in Sinop. The Personal Information Form developed by the researcher and the“Digital Game Addiction Scale for Children”developed by Hazar and Hazar (2017) were applied to participants and their responses were analyzed. The data were analyzed with the SPSS 21 package program and first of all, Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov normality tests were used. T-test was used in paired groups and One-Way Analysis of Variance (Anova) Test was used in groups with more than two groups to find the differences between group means. Post Hoc TUKEY test was used to determine in which group the significant difference was in the analyzes where there was a difference between the groups.