Doğa yürüyüşünün miyokard infarktüsü geçiren hastaların antropometrik ölçümlerine, kan lipitlerine, hastalık algısına ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of green walking on anthropometric measurements, blood lipids, disease perception and quality of life of patients with myocardial infarction
  1. Tez No: 790746
  2. Yazar: AYNUR CİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY HİNTİSTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Doğa yürüyüşünün miyokard infarktüsü geçiren hastaların antropometrik ölçümlerine, kan lipitlerine, hastalık algısına ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi amacıyla deneysel olarak gerçekleştirilen bu çalışma, 30 doğa yürüyüşü ve 30 kontrol grubu olmak üzere 60 kişi ile tamamlandı. Veriler, Gümüşhane Devlet Hastanesi ve Gümüşhane Kelkit Devlet Hastanesi Kardiyoloji Polikliniğinde ayaktan takip edilen miyokard infarktüsü geçiren hastalara Şubat-Haziran 2022 tarihlerinde“Yapılandırılmış Hasta Bilgi Formu”,“Doğa Yürüyüşü Grubu İzlem Formu”,“Kontrol Grubu İzlem Formu”ve ön test olarak uygulanan“Antropometrik Ölçüm Formu”,“Kan Lipitleri Ölçüm Formu”,“Kısa Form Hastalık Algısı Ölçeği”ve“Miyokart İnfarktüsü Boyutsal Değerlendirme Ölçeği”ile toplandı. Girişim olarak doğa yürüyüşü grubuna“Doğa Yürüyüşü Bilgilendirme Broşürü”verildi ve bu gruba 12 hafta boyunca haftada üç gün 50 dakikalık doğa yürüyüşü yaptırıldı. Doğa yürüyüşü ve kontrol grubu hastaları“Telefon Görüşmeleri”ve“Kardiyoloji Poliklinik Ziyaretleri”ile 12 hafta boyunca takip edildi. Oniki haftanın sonunda doğa yürüyüşü ve kontrol grubuna son test olarak“Antropometrik Ölçüm Formu”,“Kan Lipitleri Ölçüm Formu”,“Kısa Form Hastalık Algısı Ölçeği”ve“Miyokart İnfarktüsü Boyutsal Değerlendirme Ölçeği”tekrar uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde Ki Kare, Friedman testi, Bağımsız Gruplar t-testi, Mann-Whitney U testi, Wilcoxon testi, Fisher Exact testi, Anova testi, Fisher Freeman Halton testi, Greenhouse-Geisser testi, Bonferroni testi ve Bağımlı Gruplar t-testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The experimental study to examine the effects of green walking on anthropometric measurements, blood lipids, disease perception, and quality of life of patients with myocardial infarction was completed with 30 green walking and 30 control groups who had a myocardial infarction. The data were gathered with the“Structured Patient Information Form”,“Anthropometric Measurement Form”,“Blood Lipids Measurement Form”,“Short Form Illness Perception Scale”,“Myocardial Infarction Dimensional Assessment Scale”,“Green Walking Information Leaflet”,“Green Walking Group Follow-Up Form”and“Control Group Follow-Up Form”between February-June 2022 in the Gümüşhane State Hospital and Gümüşhane Kelkit State Hospital. As an initiative,“The Green Walking Information Brochure”was given to the green walking group and this group was given a 50-minute green walk three days a week for 12 weeks. Green walking and control group patients were followed up for 12 weeks with“Phone Calls”and“Cardiology Outpatient Clinic Visits”. At the end of twelve weeks, the“Anthropometric Measurement Form”,“Blood Lipid Measurement Form”,“ Short Form Illness Perception Scale”and“Myocardial Infarction Dimensional Assessment Scale”were applied again to the green walking and control groups as a post-test. Data were evaluated with Chi-Square, Mann Whitney U Test, Wilcoxon Test, Friedman Test, Anova Test, Independent Sample t-Test, Fisher Freeman Halton Test, Fisher Exact Test, Greenhouse-Geisser test, Bonferroni test, Dependent Sample t-Test.