Düzenli olarak spor salonuna giden bireylerin egzersiz bağımlılığının incelenmesi
Analysis of exercise addiction levels of individuals attending gym regularly
  1. Tez No: 790760
  2. Yazar: ALEV KIZILKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSEL ARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı; düzenli olarak spor salonuna giden bireylerin egzersiz bağımlılığı düzeylerinin incelenmesidir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmanın örneklemini, Çorum il merkez spor salonlarında kayıtlı 179 kadın 243 erkek olmak üzere toplam 422 gönüllü bireyler oluşturmaktadır. Tüm katılımcılara, uygulama öncesi çalışma hakkında bilgi verilerek, kişisel bilgi formu ve egzersiz bağımlılık ölçeğinden oluşan anket formunu doldurmaları istendi. Çalışma kapsamındaki veriler, 2021-2022 Bahar döneminde araştırmacı tarafından tek tek katılımcılara ulaşılarak toplandı. Araştırmaya katılan bireylere araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ve Tekkurşun-Demir ve ark. (2018) tarafından geliştirilen 17 maddeden oluşan Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği (EBÖ) uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizinde istatiksel analizlere başlamadan önce Shapiro-Wilk ve Kolmogorov Smirnov normallik testlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine exercise addiction levels of individuals who attend gym regularly. Sample of the study, which used correlational survey model, one of the quantitative research methods, consists of 422 volunteering individuals, 176 women and 243 men registered to gyms in the city centre of Çorum. All participants were informed about the study prior to the implementation of the survey and were asked to fill in the survey form consisting of Personal Information Form and Exercise Addiction Scale. The data were collected by the researcher through reaching participants one by one during the 2021-2022 Spring term. Individuals who participated in the study were given Personal Information Form, which was prepared by the researcher, and 17-item Exercise Addiction Scale (EAS), which was developed by Tekkurşun-Demir et al. (2018). Survey method was used as data collection tool. In data analysis, Shapiro-Wilk and Kolmogorov Smirnov normality tests were used before starting statistical analyses.