Orta Karadeniz bölgesi sığır ve koyunlarında solunum sistemi enfeksiyonlarına neden olan viruslerin serolojik olarak araştırılması
Serological investigation of viruses that cause respiratory tract infections in cattle and sheep in the Central Black Sea region
- Tez No: 790761
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Türkiye'de yıllardır Sığır Solunum Hastalıkları Kompleksi (BRDC/BRD) çiftlik hayvanları yetiştiriciliğinde önemli ekonomik kayıplara neden olmuştur. Bu nedenle, bu kompleks içindeki viral etiyolojik patojenleri tanımlamak için birçok serolojik ve virolojik çalışma yapılmıştır. Bovine Herpes Virus Tip 1 (BoHV-1), Bovine Viral Diarrhea Virus (BVDV), Bovine Respirovirus Tip-3 (BPIV-3), Bovine Respiratory Sinsityal Virus (BRSV), Bovine Adenovirus (BAV) ve Bovine Corona Virus (BCoV) gibi virusların BRDC'nin ana etkenleri olduğu düşünülmektedir. Bu viruslarla ilgili yapılan araştırmaların çoğunda uluslararası referans suşlar kullanılmıştır. Bu çalışmada BRDC etkeni olan üç önemli patojenin (BoHV-1, BRSV ve BPIV-3c) yerel suşları kullanılmıştır. Türkiye'nin kuzeyinde yakın zamanda BRDC enfeksiyonu sonucu ölen hayvanların akciğerlerinden alınan örnekler, izole edilerek moleküler karakterizasyonu yapılmıştır. Bu çalışmada, geçmişten günümüze Türkiye'nin Orta Karadeniz bölgesindeki serolojik varlığının araştırılması ve BRDC viruslarının durumu hakkında kapsamlı veri toplanmasını amaçladık. Bu amaçla, aynı bölgeden tarafımızca tespit edilen ve moleküler olarak karakterize edilen saha izolatları kullanılarak bu doktora çalısmasında 2018-2020 yılları arasında 1750 arşivlenmiş serum örneği (1000 Sığır ve 750 koyun) kullanıldı. Araştırmamızda izlenen serolojik yöntem olan 1750 serum numunesinin tamamına yapılan nötralizasyon testleri sonucunda 143 BRSV, 182 BoHV-1 ve 247 BPIV-3c antikor pozitif serum numunesi tespit edilmiş ve BRSV, BoHV-1 ve BPIV-3c için genel seropozitiflik oranı sırasıyla (%8.17), (%10.40) ve (%14.11) olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Orta Karadeniz bölgemizde incelenen serum örneklerinde sığır ve koyunlarda en çok BPIV-3'e karşı immunyanit saptanırken, tüm incelenen serum örneklerinde BRSV ve BoHV-1 patojenlerinin de farklı seviyelerdeki varlığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Türkiye, for many years, the Bovine Respiratory Disease Complex (BRD/BRDC) caused significant losses in farm animals' economies, placing a heavy burden on the national livestock industry. Because of this, many serological and virological studies have been conducted to define the viral etiological pathogens within this complex. Viruses like Bovine Herpes Virus Type 1 (BoHV-1), Bovine Viral Diarrhea Virus (BVDV), Bovine Respirovirus Type-3 (BPIV-3), Bovine Respiratory Syncytial Virus (BRSV), Bovine Adenovirus (BAV) and Bovine Corona Virus (BCoV) were believed to be the main causative agents of BRDC. However, most of the previous surveys of these viruses had been undertaken using international reference strains; thus, for obtaining more accurate results, we sought to use local strains of the three essential pathogens (BoHV-1, BRSV, and BPIV-3c) that causing this complex, which were detected, isolated, and molecularly characterized from lung autopsy of animals that died as a result of the BRDC infection recently in Northern Türkiye. In this study, we aimed to collect comprehensive data on the status of BRDC viruses and investigate their serological presence in Türkiye's central Black Sea region from the past to the present. To this end, 1750 archived serum samples (1000 cattle and 750 sheep) collected between the years 2018-2020 were employed for this doctoral project using field isolates detected and molecularly characterized from the same region by us. As a result of the neutralization tests, which was the followed serological method for our research to all 1750 serum tested samples, 143 BRSV, 182 BoHV-1, and 247 BPIV-3c antibody positive serum samples were detected, and the overall seropositivity rate for BRSV, BoHV-1, and BPIV-3c was assessed as (8.17%), (10.40%) and (14.11%), respectively. In conclusion, without regard to animal species, BPIV-3 was the most serologically detected local isolate in the cattle and sheep examined serum samples of our Central Black Sea region, while BRSV and BoHV-1 isolates were at certain levels of prevalence rates. Also, it has been determined that BPIV-3 infections have high seroprevalence values in different provinces of our country.