İlahiyat fakültesi öğrencilerinin organ bağışı ve nakli konusunda bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitudes and behaviors of the faculty of theology students about organ donation and transplantation
  1. Tez No: 790788
  2. Yazar: SARFİNAZ GONCA MANDACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLKADİR AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bulaşıçı olmayan kronik hastalıkların artışı organ yetmezliklerinin sıklığında artışı da beraberinde getirmiş, nakil yapılan hasta ile bekleyen hasta sayısı arasındaki açığın iyice derinleşmesine neden olmuştur. Kişilerin bağışçı olma düşüncesinde önemli etkenlerden birisi dini inançlarıdır. Bu çalışmada din görevlisi adaylarının organ bağışı ve nakli konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi, ilişkili olabilecek faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışma 1 Nisan 2022-1 Haziran 2022 tarihleri arasında yürütülen tanımlayıcı tipte kesitsel bir araştırmadır. Çalışma grubu Sakarya Üniversitesi İlahiyat fakültesinde öğrenim gören 260 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmanın verileri anket formu ile toplanmıştır. Anket formu dijital ortamda doldurulmuştur. Çalışmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında IBM SPSS (versiyon 20,0) paket programında analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk testi ile değerlendirilmiştir. Normal dağılım göstermeyen verilerin analizinde Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişki Spearman korelasyon analizi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: The increase in non-communicable chronic diseases has brought with it an increase in the frequency of organ failures, causing the gap between the number of transplanted patients and the waiting patients to deepen. One of the important factors in people's thought of being a donor is their religious beliefs. In this study, it was aimed to evaluate the knowledge, attitudes and behaviors of religious officer candidates about organ donation and transplantation, and to determine the factors that may be related. METHOD: The study is a descriptive cross-sectional study conducted between April 1, 2022 and June 1, 2022. The study group consists of 260 students studying at the Faculties of Theology at Sakarya University. The data of the study were collected with a questionnaire form. The questionnaire was filled in digitally. The data obtained in the study were analyzed in the IBM SPSS (version 20.0) package program in computer environment. The conformity of the data to the normal distribution was evaluated with the Shapiro Wilk test. Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used in the analysis of non-normally distributed data. The relationship between continuous variables was tested with Spearman correlation analysis.