Tercihli yemlenen yumurta tavuklarında protein-mineral konsantresi, buğday ve enzim kullanımının performans ve yumurta kalitesine etkileri
Effects of choise feeding using a separate protein-mineral concentrate and wheat with or without enzyme on performance and egg quality in layer hens
- Tez No: 790787
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma tercihli yemlenen yumurta tavuklarında protein- mineral konsantresi, buğday ve enzim kullanımının yumurta verim ve kalite parametreleri üzerinde etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Denemede Ankara Tavukçuluk Enstitüsü tarafından geliştirilen 90 adet 23 haftalık yaşta Atak-S yumurtacı hibritler kullanılmıştır. Muamele grupları, standart bir yumurtacı yeminden oluşan kontrol, yüksek proteinli düşük enerjili bir konsantre yem ve iri öğütülmüş buğdayın ayrı yemliklerde tercihli olarak verileceği KB grubu ve tercihli olarak sunulan buğdaya 3.000 FTU/kg fitaz, 1.720.000 VU/kg 1-3 β-glukanaz ve 2.500.000 VU/kg 1-4 β- ksilanaz içeren bir enzim ilave edilmiş KBE gruplarından oluşmak üzere, 2 tekerrürlü 3 muamele grubundan oluşturulmuştur. Deneme sonucunda yumurta verimi, tercihli yemlemede buğday kullanılmasından etkilenirken ve yumurta ağırlığı tercihli yemlemeden etkilenmiştir (P0,05). Albumin ağırlığı, kabuk ağırlığı ve kabuk kalınlığı tercihli yemlemede buğday kullanılmasından etkilenmiş olup enzim kullanımının bu kriterler üzerinde iyileştirici bir etkisi vardır (P0,05). Son olarak bir yumurtanın üretim maliyeti ve net kar, kontrol ile KB grubunda benzer değerler iken enzim kullanılan grupta maliyet oldukça azaldığından kar yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the effects of protein-mineral concentrate, wheat and enzyme usage on egg yield and quality parameters in choise-feeding laying hens. In the experiment, 90 Atak-S layer hybrids at the age of 23 weeks, developed by Ankara Poultry Institute, were used. Treatment groups consisted of a standard layer feed control, a high protein low-energy concentrate, and the KB group where coarsely ground wheat will be given choise in separate feeders, and it was formed from 3 treatment groups with 2 replications, consisting of KBE groups added with an enzyme containing 3.000 FTU/kg phytase, 1.720.000 VU/kg 1-3 β-glucanase and 2.500.000 VU/kg 1-4 β xylanase to wheat, which is optionally offered . As a result of the experiment, egg production was affected by using wheat in choise-feeding and egg weight was affected by choise-feeding (P0,05). Albumin weight, eggshell weight and eggshell thickness were affected by the use of wheat in choice-feeding, and the use of enzymes had a curative effect on these criteria (P0,05). Finally, while the production cost and net profit of an egg were similar values in the control and KB group, the profit increased in the enzyme group as the cost decreased considerably.