Dış ticaret - büyüme ilişkisi: Bağımsızlık sonrası Azerbaycan örneği
The relationship between foreign trade and growth: The case of post-independence Azerbaijan
  1. Tez No: 790789
  2. Yazar: FUAD MURADOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ KABLAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, bağımsızlık sonrası Azerbaycan‟ın dış ticaret ile ekonomik büyümesi arasındaki nedensellik ilişkisinin analiz edilmesidir. Azerbaycan‟ın ihracatında petrol ve petrol ürünleri ağırlık teşkil etmekte ve toplam ihracat içindeki payı %90 civarındadır. Azerbaycan‟ın petrol ürünleri ihracatına yoğunlaşması, petrol fiyatlarına bağımlı hale gelmesine ve uluslararası piyasalardaki dalgalanmalara (risklere) karşı daha duyarlı olmasına neden olmuştur. Bu bağımlılığın azaltılması için petrol-dışı sektörlerin, özellikle tarım sektörünün kalkınması sağlanmalıdır. Çalışmada dış ticaretin Azerbaycan‟ın ekonomik büyümesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi için Toda ve Yamamoto (1995) tarafından geliştirilen nedensellik analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the causality relationship between foreign trade and economic growth of post-independence Azerbaijan. Petroleum and petroleum products are dominant in Azerbaijan‟s exports and their share in total exports is around 90%. The concentration of Azerbaijan on the export of petroleum products has caused it to become dependent on oil prices and more sensitive to fluctuations (risks) in international markets. In order to reduce this dependence, the development of non-oil sectors, especially the agricultural sector, should be ensured. In the study, the causality analysis developed by Toda and Yamamoto (1995) was used to examine the effects of foreign trade on the economic growth of Azerbaijan.