İzotropik çekirdekli karbon nanotüp katkılı kompozit sandviç kirişlerin statik ve serbest titreşiminin incelenmesi
Investigation of static and free vibration of isotropic core carbon nanotube added composite sandwich beams
- Tez No: 790813
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF CUNEDİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında çekirdek tabakası izotropik malzemeden, alt ve üst tabakaları karbon nanotüp katkılı ve ayrıca karbon fiber takviyeli kompozit tabakalarla güçlendirilmiş basit mesnetli kirişin serbest titreşimi ve burkulma yük değerleri sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmiştir. Basit mesnetli kirişin alt ve üst tabakaları için Halpin-Tsai modeli kullanılmakla beraber sonlu elemanlar modellenmesinde Euler-Bernoulli kiriş teorisi kullanılmıştır. Kirişlerin sonlu elemanlar modellenmesi MATLAB programında yazılan bir kod vasıtası ile incelenmiştir. Çalışmada karbon nanotüp oranı, fiber oryantasyon açısı ve çekirdek yüksekliğinin kiriş yüksekliğine oranı (h/H)'ın doğal frekans, burkulma, yer değiştirme ve tabakalar arasında meydana gelen gerilme değerleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. İncelenen parametrelerin kiriş üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the free vibration and buckling load of the simply supported beam, whose core layer is isotropic material, the bottom and top layers are reinforced with carbon nanotubes and carbon fiber reinforced composite layers, were investigated by the finite element method. The Halpin-Tsai model is used for the lower and upper layers of the simply supported beam and the Euler-Bernoulli beam theory is used for the finite element modeling. Finite element modeling of beams has been studied through a code written in MATLAB. In the study, the effects of carbon nanotube ratio, fiber orientation angle and core height to beam height ratio (h/H) on natural frequency, buckling, displacement and stress values between layers were investigated. It has been observed that the investigated parameters have a significant effect on the beam.