Bükülmüş-çekirdekli mesogenlerin yapı ve sıvı kristal özelliklerinin kuantum mekaniksel yöntemlerle incelenmesi
Investigation of structures and liquid crystal properties of bent core mesogens by quantum mechanical methods
  1. Tez No: 329641
  2. Yazar: NİKOLAOS SARIYANİDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sıvı kristaller, özellikleri kristal bir katı ile izotropik bir sıvı arasında olan maddenin bir agregat halini oluştururlar. Sıvı kristaller bir sıvı gibi akabilmekte, fakat anizotropik oluşları nedeniyle katılar gibi yerel/yönelimsel düzen oluşturabilmektedirler. Bu ender özellikler minimum enerjiyle dışarıdan gelen uyarıcılara karşılık verebilen üstün mekanik ve manyetik özelliklere sahip maddelerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, sıvı kristaller gösterge cihazlarında yaygın olarak kullanılmaktadırlar.Son yıllarda, ferroelektriklik, antiferroelektriklik, akiral moleküllerden kiral mezofaz oluşturabilme gibi üstün özellikleri nedeniyle bükülmüş-çekirdekli sıvı kristaller sıvı kristal alanında yeni bir madde grubu oluşturmuşlardır. Bu moleküllerin karakteristik özelliği simektik tabakalar halinde dizilmelerini sağlayan bükülmüş şekilleridir. Bükülmüş-çekirdekli LC moleküllerinin sıvı kristal özellikleri molekül yapılarına ve moleküllerarası kuvvetlere bağlıdır. Yeni sentezlenen bükülmüş-çekirdekli sıvı kristal moleküllerinin çoğu yapısal olarak birbirlerine çok benzemekle birlikte her molekülün özelliklerini belirleyen yapı taşı grupların dizilişi farklıdır. Ancak, bükülmüş-çekirdekli mezogen moleküllerinin özellik ve davranışlarına ilişkin eldeki deneysel bilgi son derece kısıtlıdır. Bu nedenle, bükülmüş-çekirdekli LC moleküllerinin özelliklerini belirleyebilmek ve bu özellikleri moleküler yapıya dayanarak açıklayabilmek için teorik hesaplamalara büyük ölçüde ihtiyaç duyulmaktadır.Bu çalışmada, substitüent etkisinin, alkoksi zincir uzunluğunun ve dallanmasının etkilerini belirlemek amacıyla substitüentleri farklı ve alkoksi zincir uzunlukları 1 den 8 karbon atomuna kadar değişen 8 ayrı 1,3-fenilen bis[4-4-(metoksi) benziloksi]benzoat tipi molekül serisinin yapıları teorik olarak incelenmiştir. Her molekülün en dayanıklı konformeri moleküler mekanik MMFF hesapları ile konformasyon analizi yapılarak bulunmuştur. En dayanıklı konformerlerin geometri optimizasyonları önce yarı-ampirik PM3, daha sonra da Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi DFT ile yapılmıştır. DFT hesaplamaları hibrit B3LYP fonksiyoneli ve 6-31G(d) temel setinin kullanımı ile gerçekleştirilmiştir. Her molekülün optimum geometrik parametreleri, termodinamik ve elektronik özellikleri hesaplanmıştır. Kuantum mekaniksel hesaplama sonuçlarına dayanılarak substitüentlerin, çekirdek uzunluğunun, moleküler uzunluğun ve dipol momentin karakteristik bükülme açısına etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Liquid crystals LCs are the aggregate states of matter whose properties are intermediate between a crystaline solid and an isotropic liquid. The liquid crystals flow like a liquid, but due to their anisotropy they may have positional and/or orientational order as solids. This unusual feature gives rise to materials with unique magnetic and mechanical properties switchable under the influence of external stimuli. Thus, they are used in almost all commercially available LC displays.In recent years, owing to their outstanding properties such as ferroelecricity, antiferroelectricity and the formation of chiral mesophases from achiral molecules, bent-core or banana-shaped liquid crystals have become a new class of materials in the field of liquid crystals. The characteristic feature of such molecules is their bent shape which allows them to be arranged in smectic layers. Liquid crystal properties of bent-core LC molecules depend upon their molecular structure and intermolecular forces. Although most of the newly synthesized bent-core liquid crystal molecules are structurally very similar, each has its own specific combination of structural moieties which determine their physical properties. However, there is a very limited experimental data on the properties and behavior of bent-core mesogens. Therefore, theoretical computations are needed to predict and explain the behavior of bent-core LC molecules in terms of their molecular structures.In this study, with the intention of determining the effects of substituents, alkoxy chain lengths and branching the structures of 8 sets of 1,3-phenylene bis [4-4 - (methoxy) benzyloxy]benzoate type molecules with different substituents and variable alkoxy chain lengths from 1 to 8 carbon atoms were investigated computationally. The most stable conformer for each of the molecules was determined by carrying out a conformer analysis by means of molecular mechanics MMFF calculations. Geometry optimizations of the most stable conformers were performed with the semiempirical PM3 followed by the Density Functional Theory DFT method. The DFT calculations were carried out by the hybrid B3LYP functional with 6-31G(d) basis set. The optimum geometric parameters, thermodynamic and electronic properties of the molecules were calculated. Based on the results of the quantum mechanical calculations, the effects of the substituents, core size, molecular length, dipole moment on the characteristic bending angle were determined.