Sustainable smart city approach: Citizen's awareness in Iran case
Sürdürülebılır akıllı şehır yaklaşımı: İran örneğinde vatandaş farkındalığı
- Tez No: 790826
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ESEN SOYGENİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Son yıllarda artan nüfus artışı, şehirlerin kontrolsüz genişlemesine ve hızlı büyümesine yol açmıştır. Bu genişleme, çeşitli nedenlerle sürdürülebilir büyüme ve kalkınmanın gerekli birçok kriter ve standardının gözetilmediği bir büyüme ve gelişmeyi yaratmış ve kentin yönetiminde zorluklara, nüfus ve refah hizmetlerinin vatandaşlara dengesiz dağılımına, çevre sorunlarının ve şehirlerde artan çevre sorunları ve kirliliğe sebep olmuştur. Öte yandan ilerleme ve gelişme hayatın her alanını her gün etkiler. Teknolojinin sürekli artan gelişimi, insan ilişkileri, sosyal ve ekonomik değişim ve yaşam kalitesi, insanların yaşama, şehirler ve kaynakların kullanımında günlük değişiklikler getirmekle el ele gidiyor. Sürdürülebilir akıllı şehirler, yalnızca insanların yaşam kalitesini olumlu yönde etkilemekle kalmayıp aynı zamanda birçok kentsel sorunu çözmesi beklenen kentsel hizmetlerin optimal tedariki ve kullanımı için şehir yöneticilerinin öngördükleri bir amaçtır. Bu tezde, veriler toplanıp analiz edilerek akıllı ve sürdürülebilir şehir ayrıntılı olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca, daha iyi anlaşılması için dünya çapında bazı akıllı ve sürdürülebilir şehirler incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Son olarak, farkındalık özel de yeşil alanlar bağlamında ve akıllılık genelinde İran örneğinde incelenmiştir. Anketin insanlar arasında dağıtılmasıyla, özellikle akıllı şehrin en kritik bileşeni olarak insanların farkındalığı konusuna odaklanılmıştır. Cevapların analizi, İran'daki insanlar arasında sürdürülebilir akıllı şehirler hakkında daha fazla bilgi sahibi olma ihtiyacını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing population growth in recent decades has led to cities' uncontrolled expansion and rapid growth. This expansion created growth and development in which many of the necessary criteria and standards of sustainable growth and development were not observed for various reasons and caused difficulties in managing the city, unbalanced distribution of population and welfare services to citizens, and increased environmental problems and pollution in cities. On the other hand, progress and development affect all aspects of life every day. The ever-increasing advancement of technology, human relations, social and economic change, and quality of life all go hand in hand to bring us daily changes in the way people live, cities, and use of resources. The launch of sustainable smart cities is the origin of city managers for the optimal supply and use of urban services, which not only positively affects people's quality of life but is expected to solve many urban problems. In this thesis, an attempt has been made to explain the smart and sustainable city in detail by collecting and analyzing data. In addition, some smart and sustainable cities worldwide have been studied and compared for better understanding. Finally, people's awareness in relation to open green spaces specifically, and smart cities in general, in Iran has been examined. By distributing the questionnaire among the people, it is specifically focused on the issue of people's awareness as the most critical component of the smart city. The analysis of the answers shows the need to be more informed on sustainable smart cities among the people in Iran.