Adölesanlarda motivasyonel görüşmenin akran zorbalığı ve siber zorbalığa etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of motivational interviewing on peer bullying and cyberbullying in adolescents: A randomized controlled trial
- Tez No: 790827
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN AYAZ ALKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırma, adölesanlarda motivasyonel görüşmenin akran zorbalığı ve siber zorbalığa etkisini belirlemek amacıyla paralel grup randomize kontrollü deneysel tasarım olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini bir lisede öğrenim gören dokuzuncu sınıf öğrencileri (N= 200) oluşturmuştur. Araştırma 48 (müdahale: 24, kontrol: 24) adölesan ile tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında 'Katılımcı bilgi formu'“Akran Zorbalığı Belirleme Ölçeği”ve“Siber Mağduriyet ve Zorbalık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada müdahale grubuna hazırlık oturumu ve beş oturumdan oluşan motivasyonel görüşme uygulanmıştır. Motivasyonel görüşme oturumları haftada bir kez yapılmıştır. Kontrol grubuna günlük yaşamda uyguladıkları bireysel baş etme yöntemleri dışında araştırmacı tarafından herhangi bir girişim yapılmamıştır. Her iki gruba müdahale öncesi, son motivasyonel görüşme oturumu sonunda (son test), 3. ay ve 6. ayda veri toplama araçları tekrar uygulanmıştır. Verilerin analizinde ki-kare, bağımsız gruplarda t testi ve karma desenli ANOVA kullanılmıştır. Müdahale ve kontrol grubu arasında akran zorbalığı ve siber zorbalık ön test ortalama puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Müdahale grubunun motivasyonel görüşme sonrası, ilk izlem (3. ay) ve son izlem (6. ay) akran zorbalığı ve siber zorbalık ortalama puanlarının kontrol grubuna göre anlamlı şekilde azaldığı belirlenmiştir (p < 0,001). Araştırma sonucunda motivasyonel görüşmenin akran zorbalığı ve siber zorbalık davranışlarını azaltmada etkili olduğu belirlenmiştir. Okullarda zorbalık davranışlarını önlemek için motivasyonel görüşme yönteminin kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a parallel group randomised controlled trial to determine the effect of motivational interviewing on peer bullying and cyberbullying in adolescents. The population of the study consisted of the ninth grade students (N= 200) studying in a high school. The study was completed with 48 adolescents (intervention: 24, control: 24). 'Participant information form', 'Peer Bullying Identification Scale' and 'Cyber Victimisation and Bullying Scale' were used to collect the data. In the study, a preparatory session and five motivational interviewing sessions were applied to the intervention group. Motivational interviewing sessions were conducted once a week. The control group did not receive any intervention other than the individual coping methods they used in daily life. Data collection tools were reapplied to both groups before the intervention, at the end of the last motivational interview session (post-test), at the third and the sixth months. Chi-square, independent samples t-test and mixed design ANOVA were used to analyse the data. There was no statistically significant difference between the intervention and control groups in terms of peer bullying and cyberbullying pre-test mean scores (p>0.05). It was determined that the mean scores of peer bullying and cyberbullying of the intervention group after motivational interviewing, first follow-up (3rd month) and final follow-up (6th month) were significantly reduced compared to the control group (p < 0.001). In conclusion, motivational interviewing was effective on decreasing peer bullying and cyberbullying behaviors among adolescents. It is recommended to use motivational interviewing method to prevent bullying behaviours in school settings.