Perkütan taş cerrahisinde farklı access (Giriş) yöntemlerinin taşsızlık oranları ve komplikasyonlar açısından retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of different access methods in percutaneous stone surgery in terms of stone free rate and complications
- Tez No: 790850
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET BİLGER ERİHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı 2 cm ve üzeri böbrek taşlarında standart olarak uygulanan perkütan nefrolitotomi operasyonlarında kullanılan iğne gözü ve triangulasyon yöntemlerinin peroperatif ve postoperatif sonuçlarını etkinlik ve güvenilirlik açısından değerlendirmektir. Materyal ve metod: Temmuz 2017 – Ekim 2021 tarihleri arasında (Perkütan nefrolitotomi) PNL ameliyatı yapılan 221 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Farklı cerrahların tercihine göre 221 hastanın 124'üne iğne gözü tekniği (Grup1), 97'sine triangulasyon tekniği (Grup2) ile perkütan akses (giriş) yapıldı. Preoperatif hemogram, böbrek fonksiyon testleri kaydedildi. Preoperatif çekilen kontrastsız tomografi ve direk üriner sistem grafileri incelendi. Taşların tarafı, lokasyonu, hounsfield derecesi ve opasitesi kaydedildi. Taş boyutu hesaplaması için taşın en geniş boyutu ve en uzun boyutunun çarpımı kullanıldı. Hastaların komorbiditeleri Charlson komorbidite indeksi ile değerlendirildi. İpsilateral böbreğin hidronefroz derecesi, parankim kalınlığı kaydedildi. Post-op 1.saatte hastalardan böbrek fonksiyon testi ve hemogram için kan alındı. Pre-op ve post-op hemogram ve kreatinin değişiklikleri hesaplandı. Gelişen komplikasyonlar modifiye clavien skorlaması ile kaydedildi. Operasyon süresi ve skopi süresi kaydedildi. 4 mm'den küçük rezidü taşı kalan hastalar taşsız olarak kabul edildi. Bulgular: Vücut kitle endeksi, antiagregan/antikoagülan kullanımı, ipsilateral böbrek parankim kalınlığı, hidronefroz derecesi, taşsızlık, postoperatif kan transfüzyon ihtiyacı, hastanede yatış süresi, postoperatif ateş, pre-op ve post-op hemoglobin, hematokrit ve kreatinin değişimlerinde iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmedi. Kaydedilen operasyon süresi iğne gözü grubunda ortalama 162 ± 44,70 dakika iken triangulasyon grubunda 178 ± 39,85 dakika ölçüldü.(p=0,000) İstatistiksel açıdan anlamlı şekilde iğne gözü grubunda kısa bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to evaluate the peroperative and postoperative results of needle eye and triangulation methods used in standard percutaneous nephrolithotomy operations in kidney stones of 2 cm and above in terms of effectiveness and safety. Material and methods: 221 patients who underwent PNL surgery (Percutaneous nephrolithotomy) between July 2017 and October 2021 were evaluated retrospectively. According to the preference of different surgeons, 124 of 221 patients underwent needle eye technique (Group 1), and 97 percutaneous access (entry) with the triangulation technique (Group 2). Preoperative hemogram and kidney function tests were recorded. Preoperative non-contrast tomography and direct urinary system radiographs were examined. The side, location, hounsfield grade and opacity of the stones were recorded. For the stone size calculation, the product of the largest dimension and the longest dimension of the stone was used. Comorbidities of the patients were evaluated with the Charlson comorbidity index. The degree of hydronephrosis and parenchymal thickness of the ipsilateral kidney were recorded. At the post-op 1st hour, blood was taken from the patients for kidney function test and hemogram. Pre-op and post-op hemogram and creatinine changes were calculated. Complications that developed were recorded with the modified clavien scoring system. Operation time and fluoroscopy time were recorded. Patients with residual stones smaller than 4 mm were considered stone-free. Results: Statistics between the two groups in changes in body mass index, antiaggregant/anticoagulant use, ipsilateral renal parenchyma thickness, hydronephrosis degree, stone-free, postoperative blood transfusion requirement, hospital stay, postoperative fever, pre-op and post-op hemoglobin, hematocrit, and creatinine. no significant difference was observed. While the recorded operation time was 162 ± 44.70 minutes in the needle eye group, it was 178 ± 39.85 minutes in the triangulation group. (p=0.000) It was statistically significantly shorter in the needle eye group.