Anterior komünikan arter anevrizmalarının tedavisinden sonra klinik ve radyolojik sonuçların a1 hipoplazi ile ilişkisinin incelenmesi
The relationship of clinical and radiological results and a1 hypoplasia after treatment of anterior communicating artery aneurysms
  1. Tez No: 790851
  2. Yazar: FERYAL BASTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN HAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Subaraknoid kanama (SAK) yüksek morbidite ve mortalite ile seyreden bir hastalık olup intraserebral anevrizmalar en sık görülen spontan subaraknoid kanama sebeblerindendir. Willis poligonu varyasyonlarının en çok eşlik ettiği anterior komünikan arter (ACoA) anevrizmaları, konfigürasyonları ve içerdiği riskler sebebiyle baş edilmesi zor anevrizmalardır. A1 arter varyasyonlarının bu anevrizmalar tedavisi sonrası yaptığı olası klinik ve radyolojik etkileri araştırılması amaçlandı. Yöntem: 2016 –2021 tarihleri arasında kliniğimizde mikrocerrahi veya endovasküler yöntemlerle tedavi edilen ACoA anevrizma olguları geriye dönük olarak incelendi. Bulgular: Toplamı 104 olan olguların %50'si erkek, %50'si kadındı. Yaşları 23 ile 77 arasında, ortalama yaş 52,47±10,57 idi. Anevrizmaların %58,7'si (n=61) kanamıştı; %29,5'inde (n=18) eşlik eden intraventriküler kanama ile %13,1'inde (n=8) intraparenkimal kanama vardı. Kanayan olguların yaş ortalaması 50,54±10,47 ve medyan yaş 50 (23-77) idi. Olguların %51.9 'unda (n=54) ek hastalıklar eşlik etmekteydi, %65.7 sinde (n=66) sigara tiryakiliği mevcuttu. Olguların ortalama modifiye rankin skoru (mRS) 1,51±2,00, genişletilmiş- glasgow çıkış ölçeği (GÇÖ) değerleri ise 6,44±2,40'dir. Anevrizma yönelimi %29.4 (n=30) olarak en sık yönelim anterior superior olarak saptandı. Serideki 104 olgunun %45,2'sinde (n=47), %61,7'si sağ A1, %38,3'ü sol A1 arteri üzerinde olmak üzere A1 hipoplazi/aplazi varyasyonu saptandı. Varyasyonların %35,6'sı (n=37) hipoplazi, %9,6'sı (n=10) aplaziydi. A1 aplazi/hipoplazi varyasyonları kanamamış 43 olgunun %69'8'inde (n=30) kanamış 61 olgunun %27,9'unda (n=17) mevcuttu. Kanamış anevrizmaların %91,8'i (n=56), kanamamış anevrizmaların ise %48,8'i, (n=21) pterional yaklaşım ve mikrocerrahi yöntemleriyle tedavi edildi. Kanamış anevrizmaların %8'2 'si (n=5) ,kanamamış anevrizmaların %51'2' si (n=22) endovasküler koil ile yöntemi ile tedavi edildi. Mikrocerrahi yapılan 77 olgunun 8'inde (%10,3) ACoA anevrizması non-dominant tarafından taraftan kliplendi. Bu 77 olgunun yine 8'inde (%10,3) reoperasyon gerekti; 5'i mikrocerrahi, 3'ü endovasküler yolla tedavi edildi. Bu olguların 4'ünde varyasyon mevcuttu. Endovasküler yolla tedavi edilen 27 hastanın 4 'üne reoperasyon gerekti; 3'ü tekrar endovasküler yöntemle biri ise mikrocerrahi yöntemiyle tedavi edildi. İkinci tedavi gereken 4 hastanın tümünde A1 varyasyonu mevcuttu. Vazospazm gelişen 23 olgunun 6'sında (%26) A1 varyasyonu vardı. Mikrocerrahi yapılan 77 olgunun 7'si (%9) iskemik beyin hasarı ile kaybedildi, bu olguların 2'sinde varyasyon mevcuttu. Araştırmaya katılan olguların %13.5 'inde (n=14) mortalite görüldü. Sonuç: A1 varyasyonu olmayan anevrizmalarda eşlik eden hipertansiyon olması anlamlı derecede yüksekti. A1 varyasyonu kanamamış anevrizmalarda istatistiksel olarak anlamlı seviyede daha fazla görüldü. A1 varyasyonu olmayanlarda olanlara göre mRS(modified Rankin Scale) değerleri daha istatistiksel olarak daha yüksek (kötü) olarak saptandı A1 varyasyon varlığına göre yaş, cins, genişletilmiş-GÇÖ ve mortalite oranlarında anlamlı farklılık yoktu. Kanayan olgularda, ek hastalıkları olanlarda ve yaşlılarda mortalite daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Background: Subarachnoid hemorrhage (SAH) is a disease with high morbidity and mortality, and intracerebral aneurysms are one of the most common causes of spontaneous subarachnoid hemorrhage. Anterior communicating artery (ACoA) aneurysms, most often accompanied by Willis polygon variations, are difficult to manage due to their configuration and risks. It was aimed to investigate the possible clinical and radiological effects of A1 artery variations after the treatment of these aneurysms. Methods: ACoA aneurysm cases who underwent microsurgery or endovascular surgery in our clinic between 2016 and 2021 were retrospectively analyzed. Results: Of the 104 cases, 50% were male and 50% were female. Their age ranged from 23 to 77 years, with a mean age of 52.47±10.57. 58.7% (n=61) of the aneurysms bled; 29.5% (n=18) had concomitant intraventricular hemorrhage and 13.1% (n=8) had intraparenchymal hemorrhage. The mean age of the bleeding cases was 50.54±10.47 years and the median age was 50 (23-77). Co-morbidities were present in 51.9% (n=54) of the cases, and smoking was present in 65.7% (n=66) of the cases. The mean modified Rankin Scale (mRS) score ​​of the cases were 1.51±2.00, and the Glasgow Outcome Scale (GOS) - extended score ​​were 6.44±2.40. Aneurym orientation was found to be 29.4% (n=30) and the most common orientation was anterior superior. A1 hypoplasia/aplasia variation was detected in 45.2% (n=47) of 104 cases in the series, 61.7% on the right A1 and 38.3% on the left A1 artery. 35.6% (n=37) of the variations were hypoplasia and 9.6% (n=10) were aplasia. Variations of A1 aplasia/hypoplasia were present in 69.8% (n=30) of 43 unbleeded cases and 27.9% (n=17) of 61 cases with bleeding. 91.8% (n=56) of bleeding aneurysms and 48.8% (n=21) of non-bleeding aneurysms were treated with pterional approach and microsurgery. 8.2% (n=5) of bleeding aneurysms and 51.2% (n=22) of non-bleeding aneurysms were treated with endovascular coil method. ACoA aneurysm was clipped from the non-dominant side in 8 (10.3%) of 77 patients who underwent microsurgery. Reoperation was required in 8 (10.3%) of these 77 cases; 5 of them were treated by microsurgery and 3 of them were treated endovascularly. Variation was present in 4 of these cases. . Of the 27 patients treated endovascularly, 4 required reoperation; 3 were treated with endovascular method and one with microsurgery method.A1 variation was present in all 4 patients requiring second treatment. A1 variation was present in 6 (26%) of 23 patients who developed vasospasm. Of 77 patients who underwent microsurgery, 7 (9%) died due to ischemic brain injury, 2 of these cases had variation. Mortality was observed in 13.5% (n=14) of the cases participating in the study. Conclusion: Concomitant hypertension was significantly higher in aneurysms without A1 variation. A1 variation was statistically significantly higher in non-bleeding aneurysms. The mRS values ​​were found to be statistically higher (poor) in those without A1 variation. Mortality was higher in bleeding cases, patients with additional diseases, and the elderly.