Investigation of the effect of values of HOMA-IR on progress osteoporosis males
HOMA-IR değerlerinin ilerleyen osteoporoz erkekler üzerindeki etkisinin araştırılması
- Tez No: 790849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ B. ROOMI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışma osteoporozlu hastalarda, hastalığın patofizyolojisi üzerine HOMA-IR terimi kullanılarak insülin direncinin etkisini tahmin etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaca ulaşmak için, HOMA-IR değerlerine göre eşleştirilmiş yaş, bel çevresi ve vücut kitle indeksi (VKİ) ile insanların seçilmesi gerekiyordu. Klinik olarak osteoporoz hastalarının bir kısmında açlık glukozu, insülin, HOMA-IR ve glise hemoglobin yükselmiş ve buna göre bu hastalar insülin duyarlılığı normal olan osteoporozlu hastalardan ayrı bir grup olarak izole edilmiştir. Kalsiyum seviyesi, insülin direnci olan ve olmayan kontrol ve osteoporoz hastaları arasında karşılaştırıldığında anlamlı olmayan bir şekilde değişti. Fosfor ise HOMA-IR'li osteoporoz hastalarında önemli ölçüde azaldı. HOMA-IR'li osteoporoz hastalarında alkalin fosfataz aktivitesi önemli ölçüde artmıştır. Ayrıca, tip I kollajen ve osteokalsinin C-terminal telopeptid seviyeleri, HOMA-IR'li osteoporoz hastalarının serumunda, HOMA-IR'si olmayanlara ve kontrol grubuna kıyasla önemli ölçüde arttı. Bu çalışmanın sonuçlarına göre HOMA-IR, osteoporoz patofizyolojisi üzerinde önemli bir etken olarak kabul edilebilir
Özet (Çeviri)
The study was conducted on osteoporosis patients to predict the effect of insulin resistance by using the term of HOMA-IR on the pathophysiology of the disease. The achievement of this goal was required the selection of people based on their HOMA-IR with matched age, waist circumference and body mass index (BMI). Clinically, fasting glucose, insulin, HOMA-IR, and glycated hemoglobin were increased in part of osteoporosis patients, and accordingly these patients were isolated as a separated group from osteoporosis patients with normal insulin sensitivity. Calcium level was non-significantly changed when compared among the control and osteoporosis patients with and without insulin resistance. Phosphorus on the other hand was decreased significantly in osteoporosis patients with HOMA-IR. Alkaline phosphatase activity was increased significantly in osteoporosis patients with HOMA-IR. Furthermore, the levels of C-terminal telopeptide of type I collagen and osteocalcin were increased significantly in the serum of osteoporosis patients with HOMA-IR compared to those without HOMA-IR and to control group. According to the results of this study, HOMA-IR can be considered as a key influencer on the pathophysiology of osteoporosis