Salih Baba Divanı'nda edebi sanatların incelenmesi
Analysis of literary arts in Salih Baba Divan
  1. Tez No: 790894
  2. Yazar: RABİA DEMİRBAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada Salih Baba Divanı'ndaki mecaz, mana ve lafza bağlı edebî sanatlar belirli bir tasnife tabi tutularak tespit edilmiştir. Tezimizde edebî sanatlar, ilgili kaynaklardan da yararlanılarak tasnif edilip tanımlanmış ve örneklendirilmiştir. Tasnif sonucunda ortaya çıkan edebî sanatlarla divandaki edebî sanatların kullanımına ilişkin bazı sonuçlara ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda da şairin edebî sanatları kullanımındaki eğilimleri ve öncelikleri belirlenerek ortaya konulmuştur. Bu bağlamda çalışma sürecinde bu alandaki benzer çalışmalara örnek olmasına özen gösterilmiştir. XIX. Yüzyıl Divan şiirinin önemli şairlerinden biri olan Salih Baba'nın Divanı'ndaki edebî sanatların tespiti, tasnifi ve yorumlanması şairin bu alandaki seçimlerinin daha ayrıntılı olarak ortaya çıkarılmasını sağladığı gibi, ortaya çıkan malzeme ile şairin üslubu ve şiir dünyası hakkında da detaylı bilgi edinmemiz açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the literary arts based on metaphor, meaning and word in Salih Baba Divan have been determined by subjecting them to a certain classification. In our thesis, literary arts are classified, defined and exemplified by making use of revelant sources. With the literary arts that emerged as a result of classification, some conclusions were reached regarding the use ofliterary arts in the divan. In line with these results, the tendencies and priorities of the poet in the use of literary arts have been determined and put forward. In this context, care has been taken to set an example for similar studies in this field. The identification, classfication and interpretation of the literary arts in Salih Baba's Divan, one of the important poets of the nineteenth-century divan poetry, not only provides a more detailed revelation of the poet's choices in this field, but also provides us with detailed information about the poet's style and the world of poetry.