Relation between genre and color palettes in mobile games
Mobil oyunlarda renk paleti ile tür arasındaki ilişki
- Tez No: 790893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİĞDEM SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, İstatistik, Fine Arts, Communication Sciences, Statistics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma oyun türleri ile renk paletleri arasında bir ilişkinin olup olmadığını uygulama marketlerinden toplanan veriler aracılığıyla anlamayı amaçlamaktadır. Renk paletlerinin tür içindeki benzerliği ve paletlerdeki renklerin parlaklık, doygunluk ve ton özellikleri tür içinde farklı kırılımlarda incelenecektir. Bu kırılımlar verinin toplanma biçimiyle bağlantılı olarak alt tür, aylık, ülke ve platform kırılımlarıdır. Verinin incelenmesinde ANOVA ve Tukey testinden faydalanılmıştır. Tür içindeki renk paletleri arasındaki benzerliğin belirgin olmadığı bulunmuştur. Paletlerdeki renklerin parlaklık, doygunluk ve ton özelliklerinin farklı türlerde benzer olabildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine whether there is a relationship between game genres and color palettes in mobile stores by collecting data from application stores. The similarity between game palettes within genre; and lightness, chroma, and hue properties of the palette colors within genres are examined in different breakdowns. These breakdowns are subgenre, month, country, and platform due to the way of data collection. To analyze the data, ANOVA and Tukey test are used. The results show that there is no significant similarity between color palettes within genre. Observations showed that the color characteristics of the palettes can be similar in different genres.