Ecological risk potential assessment of metal contaminated soils in Baghdad city of Iraq
Irak'ın Bağdat şehrinde topraklarda metal kirliliğinin ekolojik risk potansiyelinin değerlendirilmesi
- Tez No: 790916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Topraktaki metal kirliliği, toprakların kimyasal, fiziksel ve biyolojik özelliklerini olumsuz etkileyerek tarımsal üretimin bozulmasına neden olmaktadır. Bu araştırmada, Bağdat kenti topraklarındaki metal kirliliği düzeyleri araştırıldı. Örnekleme noktaları için 3 farklı alan seçilmiş (çiftlik kamp ve park) ve her bir alandan 10'ar adet olmak üzere 0-15 cm derinliktenen toplam 30 adet toprak örneği alınmıştır. Toprak örneklerinin metal konsantrasyonları (mangan (Mn), bakır (Cu), çinko (Zn), kobalt (Co), krom (Cr), kurşun (Pb), kadmiyum (Cd), nikel (Ni), demir (Fe), kalsiyum (Ca) ve magnezyum (Mg)) atomik absorpsiyon spektrofotometresi (AAS) kullanılarak ölçülmüştür. Aynı toprak örneklerinde tekstür bileşenleri, elektriksel iletkenlik (EC), toprak reaksiyonu (pH), kalsiyum karbonat (CaCO3), tarla kapasitesi (FC) ve solma noktası (WP), organik madde (OM) içeriği ve hacim ağırlığı (Db) ölçülmüştür. Metal konsantrasyonları sırasıyla Cr
Özet (Çeviri)
Metal pollution in the soil leads to deterioration of agricultural production by negatively affecting chemical, physical, and biological properties of the soils. In this research, levels of metal pollution in the soils of Baghdad city of Iraq was studied. Three different sites (farm, camp and park) were selected. Ten soil samples samples were taken randomly from 0-15 cm depht on each of three sites. Concentrations of metals (manganese (Mn), copper (Cu), zinc (Zn), cobalt (Co), chromium (Cr), lead (Pb), cadmium (Cd), nickel (Ni), iron (Fe), calcium (Ca), and magnesium (Mg)) of soil samples were measured using atomic absorption spectrophotometer (AAS). Texture components, electrical conductivity (EC), pH, CaCO3 content, field capacity (FC) and wilting point (WP) content, organic matter (OM) content, and bulk density (Db) of the soils' were measured on the disturbed samples. Metal concentrations increased as Cr