Zamansal yaşam tatmini, serbest zaman doyumu ve rekreasyonda algılanan sağlık çıktıları ilişkisi: Farklı kuşakların perspektifi
The relationship among temporal life satisfaction, leisure satisfaction and perceived HEALTh outcomes of recreation: Perspectives of generations differences
- Tez No: 790965
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırmanın amacı, farklı kuşaklardaki bireylerin zamansal yaşam tatminleri, serbest zaman doyumları ve rekreasyonda algılanan sağlık çıktıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini, Ankara'da yaşayan ve çeşitli fiziksel aktivitelere katılan 678'i kadın (Ortyaş=34,8512,41) ve 718'i erkek (Ortyaş=33,7212,40) toplam 1396 (Ortyaş=34,2712,40) birey oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak, Pavot ve ark., (1998) tarafından geliştirilmiş Akyurek ve ark., (2019) tarafından Türkçe 'ye uyarlanmış“Zamansal Yaşam Tatmini Ölçeği”, Beard ve Ragheb (1980) tarafından geliştirilen ve Gökçe ve Orhan (2011) tarafından Türkçe 'ye geçerlilik ve güvenirliliği yapılan“Serbest Zaman Doyum Ölçeği”ve Gomez ve ark. (2016) tarafından geliştirilen ve Yerlisu Lapa ve ark., (2020) tarafından Türkçe 'ye geçerlilik ve güvenirliliği yapılan“Rekreasyonda Algılanan Sağlık Çıktıları Ölçeği”kullanılmıştır. MANOVA testi ile Pearson Korelasyon analizi verilerin analizi için kullanılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda,“Cinsiyet”,“Eğitim Durumu”ve“Fiziksel Aktiviteye Katılım Durumu”değişkenlerine göre ZYTÖ, SZDÖ ve RASÇÖ ölçek puanları arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, zamansal yaşam tatmini ve rekreasyonda algılanan sağlık çıktılarına yönelik kuşak farklılıklarının oluştuğunu ve farklı kuşakların zamansal yaşam tatminleri, serbest zaman doyumları ve rekreasyonda algılanan sağlık çıktılarının çeşitli değişkenler açısından farklılık gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the relationship between temporal life satisfaction, leisure time satisfaction and perceived health outcomes in recreation of individuals in different generations. The sample of the study consists of a total of 1396, 678 females (Meanage=34.8512.41) and 718 males (Meanage =33.7212.40) living in Ankara and participating in various physical activities (Meanage=34, 2712,40) individuals. As a data collection tool in the study, the“Temporary Life Satisfaction Scale”developed by Pavot et al., (1998) and adapted into Turkish by Akyürek et al. (2019), developed by Beard and Ragheb (1980) and Gökçe and Orhan (2011) and Gomez et al. (2016) and validated and reliable in Turkish by Yerlisu Lapa et al. (2020), the“Perceived Health Outcomes in Recreation Scale”was used. MANOVA test and Pearson Correlation analysis were used for data analysis. In line with the data obtained, it was determined that there was a significant relationship between ZYT, BASS and RASC scores according to the variables of“Gender”,“Educational Status”and“Participation in Physical Activity”. As a result, it has been observed that there are generations differences in temporal life temporal satisfaction with life and perceived health outcomes in recreation. Also, temporal satisfaction with life, leisure satisfaction and perceived health outcomes in recreation of different generations differ in terms of various variables.