Liselere geçiş sistemi (LGS) sınav sisteminde sorulan din kültürü ve ahlak bilgisi (DKAB) dersi sorularının ve ilişkili olduğu kazanımların yenilenmiş bloom taksonomisinde analizi (2017-2022 yılları örneği)
(analysis of the religious culture and moral knowledge course (DKAB) questions asked in high school entrance exams (LGS) and the related achievements in the revised bloom taxonomy (Examples of 2017-2022)
  1. Tez No: 790964
  2. Yazar: RUMEYSA ZEYNEP TEL AKSAKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Eğitim faaliyetlerinin çerçevesini oluşturan öğretim programları amaçlardan, amaçlara götüren kazanımlardan ve kazanımların sınanmasından meydana gelmektedir. Bu araştırmanın amacı, Liselere Geçiş Sistemi (LGS)'de sorulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi (DKAB) sorularını ve öğretim programındaki ilişkili oldukları kazanımları Yenilenmiş Bloom Taksonomisinde (YBT) analiz etmektir. Veriler analiz edilirken nitel araştırma çeşitlerinden doküman analizi tercih edilmiştir. Bu çalışmanın veri kaynaklarını 2017- 2018, 2018-2019, 2019- 2020, 2020- 2021 ve 2021-2022 eğitim öğretim yılları arasında LGS sınavında sorulan DKAB sorularıyla 2010 yılında yayınlanan DKAB programında yer alan 8. Sınıf kazanımları ve 2018 yılına ait olan yeni öğretim programında yer alan 8. Sınıf kazanımları oluşturmaktadır. Çalışmada 50 adet DKAB sorusu ve ilişkili olduğu 25 kazanım YBT'de analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; 2017-2022 yılları arasında yapılan LGS sınavlarının DKAB öğretim programında yer alan kazanımlarla örtüştüğü, bazı kazanımlardan her sene soru sorulurken bazı kazanımların sorularda hiç ölçülmediği bazı yıllarda bir kazanımdan iki soru sorulduğu ve bazı yıllarda sorulan soruların iki kazanımı ölçtüğü sonucuna ulaşılmıştır. Sorular YBT'nin bilgi boyutu açısından incelendiğinde genellikle kavramsal bilgiyi (39 soru) ölçtüğü sonucuna ulaşılmıştır. Bilişsel süreç açısından soruların genellikle anlama basamağında (33 soru) olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kazanımlar bilgi boyutu açısından incelendiğinde genellikle kavramsal bilgi boyutunda (18 kazanım), bilişsel süreç açısından incelendiğinde genellikle anlama basamağında (16 kazanım) olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla soru ve kazanımlar genel olarak değerlendirildiğinde YBT'nin bilgi boyutunda kavramsal bilgi bilişsel süreç basamaklarında incelendiğinde anlama basamağında yığıldığı soru ve kazanımların basamaklara dengeli bir dağılım göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Curriculum, which forms the framework of educational activities, consists of objectives, achievements leading to objectives and testing of attainment. The purpose of this research is to analyze the Religious Culture and Moral Knowledge Lesson (DKAB) questions asked in the High School Entrance System (LGS) and the related acquisitions in the curriculum in Revised Bloom's Taxonomy (YBT). While analyzing the data, document analysis, one of the qualitative research types, was preferred. The data sources of this study are the DKAB questions asked in the LGS exam between the academic years 2017- 2018, 2018-2019, 2019- 2020, 2020- 2021 and 2021-2022, the 8th grade achievements in the DKAB program published in 2010 and the new teaching for 2018. 8th grade attainments in the program.In the study, 50 DKAB questions and 25 related acquisitions were analyzed in YBT. As a result of the research; It has been concluded that the LGS exams held between 2017-2022 coincide with the achievements in the DKAB curriculum, some achievements are asked every year, while some achievements are not measured in the questions, in some years two questions are asked from one achievement, and in some years the questions asked measure two achievements. When the questions were examined in terms of knowledge dimension, it was concluded that the questions were generally at the understanding level (33 questions) in terms of cognitive process, in which it generally measured conceptual knowledge (39 questions). When the acquisitions are examined in terms of knowledge, it is generally found that they are in the conceptual knowledge dimension (18 acquisitions), and when they are examined in terms of cognitive process, they are generally in the understanding level (16 acquisitions).Therefore, when the questions and achievements are evaluated in general, it is concluded that when the conceptual knowledge and cognitive process steps of the SCT are examined in the knowledge dimension, the questions and acquisitions that are piled in the understanding level do not show a balanced distribution to the steps.