Yunus Emre'nin Risâletü'n-Nushiyye'sindeki tasavvuf anlayışı
Yunus Emre's understanding of myth in the Risaletu'n-Nushiyye
  1. Tez No: 790970
  2. Yazar: KÜBRA DİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEYİD GECİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Anadolu'da sürekli devam eden Moğol baskıları sonucu dağılan devlet düzeni ve bozulmaya başlayan birlik ve beraberliğin yoğun olarak yaşandığı bir dönemin insanı olan Yunus Emre (v. 1320), bütün bu olumsuz olay ve durumları bir kenara bırakarak kendisini Allah yoluna adamıştır. Bu yolda kendisini Tapduk Emre'nin (v..?), dergâhına bırakmış ve hiç olmayı tercih etmiştir. Eserlerinde daima Allah aşkını ve tasavvuf ahlâkını işlemiştir. Yaşadığı dönem için kıymeti ne kadar büyükse günümüzde de o derece büyüktür. Onun derdi hiçbir zaman fani dünya olmamış, daima Allah yolunu ve bu yolda kalabilmeyi, İslamı ve islamiyeti tasavvuf aracılığı ile başta kendi nefsine sonrasında ise yaşadığı halkının insanına öğütlemiştir. Yunus Emre ve yazdığı eserlerini daha sağlıklı bir biçimde anlayabilmek adına döneminin siyâsi, kültürel ve tasavvufî yönünü anlatmaya çalışıldı. Yapılan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Yunus Emre'nin hayatı, şahsiyeti ve eserleri üzerine olup ikinci bölümde ise tasavvuf üzerine temel bilgiler verilmiştir. Son bölümde de Risâletü'n Nushiyye'de işlenen, kişinin nefsi ile verdiği mücadeleyi anlatan tasavvufî kavramlara değinilmiş ve bu kavramlar ışığında eserin tasavvufî yönüne dikkat çekmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Yunus Emre (d.1320), who was a person of a period in which the state order and unity and solidarity that started to deteriorate as a result of the continuous Mongol oppression in Anatolia were experienced intensely, left all these negative events and situations aside and devoted himself to the path of Allah. On this way, he left himself to Tapduk Emre's (d.?), lodge and preferred to be nothing. In his works, he always treated the love of God and the morality of mysticism. The greater its value for the time in which it lived, the greater it is today. His concern was never the mortal world, and he always advised the way of Allah and staying on this path, through Islam and Sufism, primarily to his own soul and then to the people of his people. In order to better understand Yunus Emre and his works, we tried to explain the political, cultural and mystical aspects of his period. In this study, which consists of three parts, firstly on Yunus Emre's life, personality and works, then by giving basic information on Sufism, in the last part, to explain the struggle of the person with his soul, which is processed in Risaletü'n Nushiyye, in the light of mystical concepts and to explain the sufism of the work. We tried to draw attention to the direction.