Güney Kore'nin dış politika kimliği: Küreselleşme, milliyetçilik ve kültürel kamu diplomasisi üzerine eleştirel yaklaşımlar
South Korea's foreign policy identity: Globalization, nationalism and cultural public diplomacy critical approaches
- Tez No: 790971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALAKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Günümüzde Güney Kore kültürel içeriğin ulusal ekonomi için önemini vurgulamıştır. Güney Kore kültür içeriklerinin Küresel Kore fikri ile birlikte dünyaya yayılımı bugün birçok ülke tarafından örnek alınmaktadır. Kültür endüstrilerinin bir çeşit yumuşak güç, kamu diplomasisi ve dış politika olarak kullanımı bireylerin ülkeye olan çekiciliği konusunda oldukça önemlidir. Bu tezde Japonya tarafından sömürge haline getirilen, daha sonrasında Soğuk Savaş nedeniyle bölünen postkolonyal ülke statüsünden dünyanın en önemli ekonomileri arasına giren Güney Kore incelenmiştir. Kültür içeriklerinin dünyaya yayılım şekli ve Güney Kore'deki var oluş şekli diğer ülkelere kıyasla oldukça farklıdır, sistemlidir. Bu çalışmada Güney Kore'nin yarattığı kültür endüstrisi kavramının amacına ve araçlarına dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, South Korea has emphasized the importance of cultural content for the national economy. The spread of South Korean cultural contents to the world with the idea of Global Korea is taken as an example by many countries today. The use of cultural industries as a kind of soft power, public diplomacy and foreign policy is very important for the attractiveness of individuals to the country. In this thesis, South Korea, which was colonized by Japan and later divided due to the Cold War, is among the most important economies in the world from the status of a postcolonial country. The way the cultural contents spread to the world and the way of existence in South Korea is quite different compared to other countries, it is systematic. In this study, attention was drawn to the purpose and means of the concept of culture industry created by South Korea.