Development of medical shampoo formulation containing polar microalgae
Kutup mikroalgi içeren medikal şampuan formülasyonunun geliştirilmesi
- Tez No: 790978
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ÖZÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Seboreik dermatit dünyadaki en yaygın cilt hastalıklarından biridir ve yaygın olarak kafa derisi, burun, kaş yüzün yağlı bölgeleri ve göğüs bölgelerinde kepek, pul pul ve iltihaplı lekelere neden olur. Malassezia furfur suşu bu hastalıkla ilişkilendirilmiş olup bu hastalığın tedavisi için ilaçlı şampuanlar veya antifungal etkiye sahip doğal ürünler kullanmak gerekmektedir. Algler kozmetik endüstrisinde cilt iyileştirici, nemlendirici, yaşlandırma karşıtı, canlandırıcı, renklendirici gibi birçok özellikleri ile halihazırda kullanılmaktadır. Kutup mikroalgleri değerli biyoaktif madde içerikleri sayesinde antioksidan, antimikrobiyal, antifungal ve antikanser özellik göstermektedir. Kutup mikroalglerinin sahip olduğu antibakteriyel ve antifungal aktivitelerinden yola çıkılarak gerçekleştirilen bu tez çalışmasında, yeni bir şampuan formülasyonu geliştirilmiştir. Geliştirilen bu formülasyonlara mikroalg yağı ve literatürde antidandruff etkisi olan ve halihazırda anti-seborrheic şampuanlarında mevcut biyoaktif bileşen çay ağacı yağı eklenerek, bu iki biyoaktif bileşenin etkisinin antifungal analizler ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca geliştirilen şampuan formülasyonunun antifungal etkileri, ticari selenyum sülfit içerikli şampuanın xv antifungal etkileri ile de karşılaştırılarak, geliştirilen formülasyonun kozmetik potansiyeli değerlendirilmiştir. Gerçekleştirilen tez çalışmasında, Antarktika'dan izole edilen ve tanımlanan Chlorella variabilis YTU.ANTANTARCTIC.001 türüne ait mikroalg yağı ve çay ağacı yağı içerikli, baz bir şampuan formülasyonu geliştirilerek, şampuanların stabilitesi gözlemlenerek ve antifungal aktiviteleri karşılaştırılmıştır. Yapılan tez çalışmasında, Chlorella variabilis YTU.ANTANTARCTIC.001 türünün oleik, linolenik, dihomo-γ-linolenik ve eikosapentanoik yağ asitlerini içerdiği, 2,52 µg/ml β-karoten e sahip olduğu biyokimyasal analizler ile belirlenmiştir. Antifungal analizler sonucunda ise mikroalg yağı ile hazırlanan antifungal şampuanın 33.66 mm inhibisyon zonu oluşturduğu, mikroalg yağı içermeyen şampuana (23.66 mm) ve ticari şampuana (26.83 mm) kıyasla M. furfur'a karşı daha yüksek bir antifungal etki gösterdiği gözlemlenmiştir. Çay ağacı esansiyel yağı ile hazırlanan antifungal şampuanın ise M. furfur'a karşı mikroalg ekstraktı ile hazırlanan şampuana benzer inhibisyon oranına sahip olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre kutup mikroalglerinin değerli biyoaktif maddeler içerdiği ve bu nedenle anti-seboreik dermatit şampuanlarında kullanılabilecek yeni bir antifungal ajan olarak alternatif olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada mikroalglerin dermokozmetik, ilaç ve kozmetik sektörlerinde yaygınlaşmasının artırılması ve kutup alglerinin sürdürülebilirliği ile ilgili çalışmaların artmasına katkı sağlayacağı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Seborrheic dermatitis is known as one of the most common skin diseases in the world and it causes dandruff, scaly and inflamed patches most commonly on the scalp, oily areas of the face, nose, eyebrows, and chest areas. Furthermore, Malassezia furfur strain has been associated with this disease and it is necessary to use medicated shampoos or natural cosmetic products with antifungal effects for the treatment of this disease. In the cosmetics industry, algae are already used for a variety of purposes, including skin conditioning, moisturizing, anti-aging, rejuvenating, and colorant. Polar microalgae have antioxidant, antimicrobial, antifungal and anticancer properties under favor of their valuable bioactive content. In this thesis, a shampoo formulation was developed based on the antibacterial and antifungal properties of polar microalgae. By adding microalgae oil and the bioactive ingredient tea tree oil, which has an anti-dandruff effect in the literature and is currently available in anti-seborrheic shampoos, to the developed formulations, it was intended to compare the effects of these two bioactive xiii components with antifungal analyses. Additionally, the cosmeceutical potential of the developed formulation was assessed and the antifungal effects of the developed shampoo formulation were compared with the antifungal effects of the commercial selenium sulfide shampoo. In this context, a shampoo formulation containing microalgae oil belonging to the Chlorella variabilis YTU.ANTARCTIC.001, which isolated and identified from Antarctica, and tea tree oil was developed. The stability of the shampoos was observed and their antifungal activities were compared. In the thesis study, it was determined by biochemical analyzes that Chlorella variabilis YTU.ANTARCTIC.001 contains oleic, linolenic, dihomo-γ-linolenic and eicosapentanoic fatty acids and has -carotene amount of 2.52 µg/ml. As a result of the antifungal analysis, it was observed that the antifungal shampoo prepared with microalgae oil formed a 33.66 mm inhibition zone and showed a higher antifungal effect against M. furfur compared to the shampoo (23.66 mm) without microalgae oil and commercial shampoo. Also, it was observed that the antifungal shampoo prepared with tea tree essential oil had a similar inhibition rate against M. furfur to the shampoo prepared with microalgae extract. According to the obtained results, it is considered that polar microalgae may be an alternative as a new antifungal agent that can be used in anti-seborrheic dermatitis shampoos.