Trıklosan'ın ın vıtro embriyonik rat gelişimi üzerine etkisi
Effects of triclosan on in vitro embriyonic rat development
  1. Tez No: 616051
  2. Yazar: DİCLE ÇAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN UNUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Triklosan (2.4.4'-trichlora-2'-hydroxydiphenyl ether), doğal olmayan, laboratuvarda üretilen, noniyonik, yağda çözünen bir maddedir. Özellikle kişisel ve tıbbi bakım ürünleri (sabunlar, diş macunları, ağız bakım suları, losyonlar, deodorantlar, tıraş köpükleri, şampuanlar, deterjanlar, kozmetik ürünler, antiseptikler, dikiş ipleri, üretral stentler, kateterler) içinde bulunan, klorlanmış bisfenol halka yapısına sahip bu geniş spektrumlu madde, bakterilerin canlılığını sürdürebilmesi için gerekli olan yağ asidi sentezini bozarak antimikrobik etkisini gösterir. Yapılan araştırmalar triklosanın plazma, idrar, feçes ve anne sütünde bulunduğunu tespit etmiş ancak memeli embriyoları üzerine etkisini açığa çıkaramamıştır. Rat embriyo kültür tekniği (WEC), özellikle 1960'lı yıllarda dünyada talidomit faciasının ortaya çıkmasıyla önem kazanan toksikoloji ve teratoloji çalışmaları için geliştirilen bir yöntem olmuştur. Bu yöntemle çalışmamızın amacı, triklosanın in vitro koşullarda embriyonik rat gelişimi üzerine etkisini araştırıp, ardından gen ekspresyonu yöntemi ile hücreleri apopitoza sürükleyen kaspaz değerlerini belirlemektir. Çalışmamızda 40 adet 9.5 günlük rat embriyosu kullanıldı. Kültür şişesine eklenen triklosan dozuna göre, kontrol ve 3 deney grubu (100 ng/ml, 200 ng/ml ve 300 ng/ml) oluşturuldu. Embriyolar kültür şişelerine eklendikten sonra ilk gün %5'lik O2, ikinci gün %20'lik O2 ve üçüncü gün %40'lık O2 bulunan gaz karışımı ile gazlandı. 48 saatlik kültür periyodundan sonra embriyolar gelişimsel değerlendirme amacıyla morfolojik skorlamaya tabi tutuldu. Ardından 40 embriyoya gen ekspresyonu yapılarak kaspaz 2, kaspaz-7, kaspaz-8 ve kaspaz-9 değerleri ölçüldü. Veriler SPSS yazılım programı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi. Toplam morfolojik skorlama kontrol grubunda 62.8, deney gruplarında ise triklosan miktarına göre sırasıyla 30.4, 14.9 ve 1.8'e geriledi. Morfolojik skorlamaya ait diğer 17 parametrede de istatistiksel olarak anlamlı bir gerileme tespit edildi (p < 0.001). Triklosanın hücrede hangi yol üzerinden apopitozise neden olduğunu belirlemek için 4 farklı kaspaz düzeyi gen ekspresyonu ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Triclosan (2.4.4'-trichlora-2'-hydroxydiphenyl ether) is a non-natural, non-ionic, oil-soluble material and is produced in laboratories. This substance, which has a wide-range of chlorinated bisphenol ring structure, and which is found in especially in personal and medical care products (soaps, toothpastes, oral care water, lotions, deodorants, shaving foams, shampoos, detergents, cosmetic products, antiseptics, sewing threads, ureteral stents, and catheters), shows its antimicrobial effect by breaking down the fatty acid synthesis, which is necessary for the survival of bacteria. Studies conducted so far have detected the presence of Triclosan in the plasma, urine, feces and breast milk; however, have not revealed its effects on the mammalian embryo. Whole Rat Embryo Culture Technique (WEC) was developed for toxicology and teratology studies, which became important when the Thalidomide Disaster emerged in the world in 1960s. By using this method, the purpose of the present study is to investigate the effects of triclosan in in vitro conditions on embryonic rat development, and to determine the caspase values that lead the cells to apoptosis. In our study, a total of 40 rat embryos that were 9.5 days old were used. According to the triclosan dose that was added to the culture bottle, the control and the 3 study groups (100 ng/ml, 200 ng/ml and 300 ng/ml) were formed. After the embryos were added to the culture bottles, they were given gas as follows; 5% O2 on the first day; 20% O2 on the second day; and 40% O2 on the third day. After 48 hours of culture period, the embryos were subjected to morphological scoring for developmental evaluation. Then, the gene expression was performed to the 40 embryos, and the Caspase 2, Caspase-7, Caspase-8 and Caspase-9 values were measured. The data that were obtained in this way were analyzed statistically by using the SPSS Software Program. In terms of the amount of Triclosan, the total morphological scoring was 62.8 in the control group and regressed to 30.4, 14.9 and 1.8, respectively, in the Study Groups.