Döner alet sistemlerinde kullanılan farklı irrigasyon protokollerinin süt dişi köklerindeki smear tabakasına etkisi: SEM çalışması
The effect of different irrigation protocols used in rotary instrument systems on smear layer in root canals of primary teeth: SEM study
  1. Tez No: 790977
  2. Yazar: NUR SENA ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, döner alet sistemlerinde kullanılan farklı irrigasyon protokollerinin süt dişlerinin kök kanal duvarlarında oluşan smear tabakasının uzaklaştırılmasındaki etkinliğini Scanning Electron Microscope (SEM) kullanarak değerlendirmektir. Çalışmamızda, 80 adet çekilmiş tek köklü üst süt kesici ve süt kanin diş randomize olarak Easy in Smile X Baby File Çalışma Grubu (ESXF Çalışma Grubu) (n=40) ve K-File Eğe Kontrol Grubu (K-File Kontrol Grubu) (n=40) şeklinde iki ana gruba ayrıldı. Daha sonra her iki gruptaki diş örnekleri randomize olarak dört alt gruba ayrıldı (n=10). ESXF Çalışma Grupları Grup 1: %5 Etilen Diamin Tetra Asetik Asit (EDTA), Grup 2: %6 Sitrik Asit (SA), Grup 3: %1 Sodyum Hipoklorit (NaOCl), Grup 4: %0,9 Fizyolojik Salin (SF) ve K-File Kontrol Grupları ise Grup 5: %5 EDTA, Grup 6: %6 SA, Grup 7: %1 NaOCl, Grup 8: %0,9 SF olmak üzere oluşturuldu. Preparasyon ve lateral açıklı iğne ile yapılan irrigasyon işlemlerinden sonra kök kanal duvarları SEM ile incelendi ve smear uzaklaştırma skorları (0, 1, 2 olarak) kaydedildi. Veriler Friedman, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Dunn testleri kullanılarak analiz edildi. ESXF çalışma grubunda EDTA ve SA solüsyonlarının smear tabakasını uzaklaştırma etkinliği NaOCl ve SF solüsyonlarına göre istatistiksel olarak daha üstün bulundu (p0,05). Ayrıca, koronal üçlüden apikal üçte birlik bölgeye doğru gidildikçe, smear tabakasının kaldırılma etkinliğinin azaldığı sonucuna varıldı. Bu çalışma, süt dişlerinde kök kanal tedavisi sırasında döner alet sistemleri veya el eğeleri kullanımı farketmeksizin, smear tabakasının uzaklaştırılmasındaki üstün etkinlikleri nedeniyle %5 EDTA ya da %6 SA'nın kullanılabileceğini ortaya koymaktadır. Ancak, EDTA solüsyonları ile benzer smear tabakası kaldırma etkinliği, eroziv dentin değişikliklerine sebep olmaması ve periapikal güvenliği sağlayabilmesi nedeniyle; süt dişlerinin kök kanal tedavisinde, %6 SA protokolünün kullanılmasının uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effectiveness of different irrigation protocols used in rotary instrument systems on smear layer removal in root canal walls of primary teeth by scanning electron microscopy (SEM). In our study, 80 extracted single-rooted maxillary primary incisor and primary canine teeth was randomly divided into two main groups as Easy in Smile X Baby File Study Group (ESXF Study Group) (n=40) and K-File File Control Group (K-File Control Group) (n=40). Then, the teeth samples in both groups was randomly divided into four subgroups (n=10). ESXF Study Groups Group 1: 5% Ethylene Diamine Tetra Acetic Acid (EDTA), Group 2: 6% Citric Acid (SA), Group 3: 1% Sodium Hypochlorite (NaOCl), Group 4: 0.9% Physiological Saline (SF) and K-File Control Groups were formed as Group 5: 5% EDTA, Group 6: 6% SA, Group 7: 1% NaOCl, Group 8: 0.9% SF. After the preparation and irrigation procedures with a side-vented needle, the root canal walls were examined by SEM and smear removal scores (as 0, 1, 2) were recorded. Data were analyzed using the Friedman, Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Dunn tests. In the ESXF study group, the smear layer removal efficiency of EDTA and SA solutions was found to be statistically superior to NaOCl and SF solutions (p0.05). In addition, it was concluded that the removal efficiency of the smear layer decreases as one moves from the coronal third to the apical third. This study reveals that 5% EDTA or 6% SA can be used due to their superior effectiveness in removing the smear layer, regardless of the use of rotary instrument systems or hand files during root canal treatment in primary teeth. However, due to the similar smear layer removal efficiency with EDTA solutions, not causing erosive dentin changes and providing periapical safety; It was concluded that the 6% SA protocol is appropriate for the root canal treatment of primary teeth.