An analysis of the player avatar protagonist in video game narratives
Vidyo oyun anlatılarında oyuncu avatarı baş karakterin bir analizi
  1. Tez No: 790989
  2. Yazar: MURAT DOĞA TURGAY
  3. Danışmanlar: PROF. MERVE ÇARKUŞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Video oyunları, oyuncuların ilgisini çeken farklı fantastik senaryoları gösterir. Fantezi, bilinen tarihin çoğu boyunca insanlar için bir ilgi noktası olmuştur ve bu fantezileri gerçekleştirmek, insanların video oyun oynamasının önemli nedenlerinden biridir. Bir fantezi deneyimi, oyun deneyimini önemli ölçüde genişletebilir. Oyuncular, bir oyunun fantezisini oyunun elemanları üzerinden deneyimler. Oyunun oynanışı, hikaye anlatısı ve ana karakterin tasarımının birleşimi üzerinden bu fantezi oyuncuya iletilir. Bu üç elemanın tasarımı, oyuncunun fantezi ve hikâye ile tüm deneyimlerini yapılandırmakta önemlidir. Bu elemanlar pek çok farklı metotlar ile tasarlanabilir, fakat öz oyun parçalarının çelişkili biçimde tasarlanması hikâyenin deneyimlenmesini negatif etkileyebilir, bu nedenle de oyuncunun kendini hikâyeye dahil hissetme kabiliyetini engelleyebilir. Bu tezde, ana karakter ve hikâye yazımı dahil olmak üzere farklı oyunların içerikleri analiz edilmiştir. Farklı tasarımların oyuncuların rol yapma deneyimini nasıl etkilediğini keşfetmek için oyunculara anket yapılmıştır. Bu tezin amacı, video oyunlarında ideal fantezi deneyimini sunmak için bir yönerge sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Video games depict various fantastic scenarios that players engage in. Fantasy has been a point of interest for humans for much of recorded history and fantasy fulfilment is an important appeal for people to play video games. The experience of such a fantasy can significantly enhance the player's experience in games. Players experience fantasy in games through its elements: Culmination of gameplay, narrative story and the design of protagonist character(s) are how this fantasy is relayed to the player. The design of these three parts is significant in shaping the player's fantasy and overall experience with the game's narrative story. There are several different methods through which these parts may be designed, but contradictions in design of core game elements can negatively affect the experience of the story, therefore hindering the player's ability to immerse themselves in the game's fantasy. In this thesis, the contents of various games including their design of the protagonist and narration of story are analysed. Gamers are surveyed via the internet in order to discover how different designs affect the players' role-playing experience. The objective of this thesis is to provide a guideline for creating an optimal fantasy experience in video game.