Dijital oyun katılımcılarının yaratmış oldukları karakterlerin kimlik inşa süreçlerine etkileri üzerine sosyolojik bir araştırma: Sıms katılımcıları örneği
A sociological research on the effects of the dijital game participants' created characters on the identity construction process: The case of Sims players
- Tez No: 901664
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM BİRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın ana konusu oyun içerisinde yaratılan avatarın bireyin kimlik inşasına nasıl bir etkisi olduğunu anlamaktır. Birey avatarını oluştururken sanal dünyada bir kimlik kazanır ve sanal evrene benliğini aktarır. Bu doğrultuda tez için avatar ve kimlik ilişkisini incelemek elzemdir. Oyun içerisindeki sanal evreni oluşturan simülasyon, oyuncunun kimliğiyle beraber sahip olduğu tüm nitelikleri değiştirme imkânı vermektedir. Başarılı bir gerçek hayat simülasyonu sunan The Sims 4 oyunu bu tez için incelenecek oyun olarak seçilmiştir. Araştırmanın amacı oyun içerisinde yaratılan avatarların kimlik inşa sürecine etkilerini incelemektir. Araştırma nitel bir çalışmadır. Tüm bu açıklamalar doğrultusunda The Sims 4 oyun katılımcısı olan 20 kişiyle görüşme yapılmıştır. Derinlemesine mülakat görüşmeleri doğrultusunda katılımcı bulguları betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Katılımcı bulguları doğrultusunda yaratılan avatarla gerçek hayatta sahip olunan kimliğin birbiriyle bağlantılı olduğu elde edilmiştir. Oyuncuların simülasyonla oyun içerisinde yapay olarak yarattıkları sanal dünyada kurguladıkları yaşam gerçekten farklıdır. Herhangi bir sınırın olmadığı sanal dünyada oyuncular gerçek yaşamdaki hayatlarından uzaklaşarak bu sanal dünyaya sığınma eylemi niteliğinde oyunu bir araç olarak kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is to understand how the avatar created in the game has an impact on the individual's identity construction. When creating an individual avatar, he gains an identity in the virtual world and transfers his self to the virtual universe. In this direction, it is essential to examine the relationship between avatar and identity for the thesis. The simulation that creates the virtual universe in the game allows you to change all the qualities that the player has along with his identity. The Sims 4 game, which offers a successful real-life simulation, has been selected as the game to be studied for this thesis. The aim of the research is to examine the effects of avatars created in the game on the identity building process. The research is a qualitative study. In line with all these explanations, interviews were conducted with 20 people who are participants of The Sims 4 game. In accordance with the in-depth interview interviews, the participant findings were examined by descriptive analysis method. It was found that the avatar created according to the participant's findings and the identity possessed in real life are related to each other. The life that players create in the virtual world that they artificially create in the game with simulation is really different. In a virtual world where there are no boundaries, players use the game as a tool as an act of asylum to this virtual world by moving away from their lives in real life.