Gıda alanında kullanılan bazı yeni nesil dezenfektanların temiz ve kirli yüzeylerde bakterisidal etkinliğinin araştırılması
Investigation of the bactericidal activity of some new generation disinfectants used in the food field on clean and dirty surfaces
  1. Tez No: 790988
  2. Yazar: SEVİNÇ ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN SARIMEHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, TS EN 13697 (Kimyasal dezenfektanlar ve antiseptikler, gıda, ev ve kuruluşlarda kullanılan dezenfektanlar ve antiseptiklerin bakterisidal aktivitenin belirlenmesi için nicel yüzey deneyi-Faz 2, Adım 2) standartına göre gıda alanında kullanılan beş yeni nesil dezenfektanın (% 0.02 sodyum hipoklorit % 0.02 aktif klor- % 0.03 hipokloröz- %0.3 klor dioksit - koloidal gümüş ile stabilize edilmiş % 50 hidrojen peroksit- % 5 poliheksametilen biguanid hidroklorit %0,5 klorid) 1,5 ve 15 dakika temas sürelerinde organik madde varlığında (kirli ortam) ve yokluğunda (temiz ortam) yapay olarak kontamine edilen çeşitli yüzeylerdeki (tahta, plastik, metal) Pseudomonas aeruginosa ATCC 15442, Escherichia coli NCTC 10538, Staphylococcus aureus ATCC 6538, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Salmonella Typhimurium ATCC 19585 'a karşı bakterisidal etkinliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, five new generation disinfectants (0.02% sodium hypochlorite, 0.02% active chlorine, 0.03% hypochlorous) used in the food field, according to the quantitative surface test method to determine the bactericidal activity of EN 13697 (Chemical disinfectants and antiseptics - Quantitative non-porous surface test for the evaluation of bactericidal and/or fungicidal activity of chemical disinfectants used in food, industrial, domestic and institutional areas - phase 2/step2) 0.3% chlorine dioxide-50% hydrogen peroxide stabilized with colloidal silver-5% polyhexamethylene guanidine hydrochloride 0.5% chloride) artificially contaminated in the presence (dirty environment) and absence (clean environment) of organic matter at contact times of 1.5 and 15 minutes Its bactericidal activity was investigated against Pseudomonas aeruginosa ATCC 15442, Escherichia coli NCTC 10538, Staphylococcus aureus ATCC 6538, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Salmonella Typhimurium ATCC 19585 on various substrates (wood, plastic, metal).