Spor uyuşmazlıklarında spor tahkim mahkemesi (CAS) yargılama usulü
Sports arbitration court (CAS) trial procedure in sports disputes
  1. Tez No: 791003
  2. Yazar: GÜRKAN PAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT GÜMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Sporun kendine özgü dinamik yapısı ve sportif faaliyetlerin devamlılığı nedeniyle sportif uyuşmazlıkların; bağımsız ve tarafsız olan uzman kişiler tarafından hızlı ve kesin bir şekilde çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Sportif rekabetin eşit koşullar altında devam edebilmesi için ise benzer uyuşmazlıkların çözümünün farklı sonuçlar doğurmaması, yeknesak olması gerekmektedir. Bu sebeple sportif uyuşmazlıkların çözümü için uluslarüstü kabul gören bir yargı kurumuna ihtiyaç duyulmuş olup Spor Tahkim Mahkemesi (“Tribunal Arbitral Du Sport”veya TAS,“Court Of Arbitration For Sport”veya CAS) kurulmuştur. Çalışmamız kapsamında doktrinde sürmekte olan güncel tartışmalar ve yargı kararlarına da değinilerek CAS'ın; sportif hiyerarşi içerisindeki yeri, yargılama usulünün nasıl gerçekleştiği, yapısal olarak bağımsız ve tarafsız olup olmadığı, yargılama yetkisinin kapsamı, kararlarının uluslararası alanda kabul görüp görmediği, icrailiği ve kararları aleyhine kanun yolu imkânı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the unique dynamic structure of sports and the continuity of sports activities; Sports disputes need to be resolved quickly and definitively by independent and impartial experts. In order for the sportive competition to continue under equal conditions, the resolution of similar disputes should not lead to different results and should be uniform. For this reason, a supranationally recognized judicial institution was needed for the resolution of sports disputes and the Court of Arbitration for Sports (“Tribunal Arbitral Du Sport”or TAS,“Court Of Arbitration For Sport”or CAS) was established. In this study, the place of the CAS in the sportive hierarchy, the judicial procedure, whether it is structurally independent and impartial, the scope of its jurisdiction, the impact of its decisions in the international arena, its enforcement and the possibility of legal remedies against its decisions were evaluated; In the evaluation, current debates in the doctrine and judicial decisions are also mentioned.