Uluslararası spor uyuşmazlıklarının tahkim yolu ile çözümü
The resolution of international sports disputes by arbitration
- Tez No: 265654
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RİFAT ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışmamızın temelini, uluslararası spor uyuşmazlıklarının çözümünde her geçen gün daha etkin rol oynayan, Spor Tahkim Mahkemesi- CAS oluşturmaktadır.Çalışmamızın ilk bölümünde spor uyuşmazlıklarının türleri farklı görüşlere göre açıklanmaya çalışılmıştır. Spor uyuşmazlıklarının hukukun birçok disiplini ile olan yakın ilişkisi ortaya konmuştur. Ayrıca çalışmamızda spor uyuşmazlıklarının çözüm yolları kapsamlı olarak incelenmiş, tahkim ve alternatif çözüm yollarının faydaları ve sakıncaları hakkında da genel bir bilgi verilmiştir. Buna ek olarak, tahkim ve alternatif çözüm yollarının uygulandığı alanlar da kısaca çalışmamızda yer almıştır.Çalışmamızın temelini oluşturan Spor Tahkim Mahkemesi ? CAS ikinci bölümde değerlendirmeye alınmıştır. CAS mahkemesinin kuruluşu, gelişimi, yapısı, fonksiyonları, yargılama usulü, verilen kararların yapısı, özellikleri ve mahkemenin bağımsızlığı incelenerek, uluslararası spor uyuşmazlıklarının tahkim yoluyla çözümü hakkında bir çerçeve çizilmiştir.Çalışmamızın üçüncü ve son bölümünde ise, spor hukukunun Türk hukukundaki yansımaları üzerinde durulmuştur. Bu bölümde özellikle, Türkiye'de sportif alanda karşılaşılan uyuşmazlıklarda söz sahibi olan iki kurum, TFF ve GSGM kurumları ve bu kurumların tahkim kurullarının oluşumu, görevleri, kararları ve bu kararların nitelikleri incelenmiştir. Tüm bu bilgilerin yanı sıra, CAS kararlarının Türkiye'de uygulanmasına ve tanıma- tenfiz kurumlarının özelliklerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Basic of our study is originated by arbitration institution that is called ?The Court of Arbitration for Sports-CAS?, which plays more effective role on resolution of international sports disputes.In the first section of our study, sports disputes will be explained by using different perspectives. The strong relationship between sports dispute and several discipline of law will be introduced. Also, in our study, the resolution ways of sports disputes will be investigated in depth and general information about pros and cons of arbitration and alternative disputes resolution ways will be given. In addition to this, the areas in which arbitration and alternative resolution ways are applied, will be briefly included in our study.Court of Arbitration for Sports- CAS which originates the basic of our study, will be evaluated in second section of our study. Court of Arbitration for Sports? foundation, development, function, proceeding, its awards and their properties, lastly independence of the court will be analysed and the framework about the process of sports disputes? resolutions will be examined.In our third and last section, the reflection of Sports Law on the Turkish Law will be emphasized. Especially in this section, TFF and GSGM Associations which have a voice in the disputes that arise in this sportive area in Turkey and this associations? formation of arbitration boards, its tasks, awards and quality of these awards will be investigated. In addition to this, the subject of the Court of Arbitration for Sports Awards? application in Turkey and properties of recognition and enforcement will be mentioned.