Spor Hukukunda tahkim ve Uluslararası Tahkim Mahkemesi (C.A.S.)
- Tez No: 506456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Arabuluculuk, bitaraf bir arabulucunun vasıtasıyla, taraf olanların aralarındaki diyaloğun sağlıklı bir şekilde sağlanması ve arabulucunun sahip olduğu fonksiyon itibariyle tahkim yolundan ve dava cihetinden ayrılır. 07.06.2012 tarihinde kabul edilen 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu'nun yürürlükte olması ile beraber ülkemizde de arabuluculuk uygulamasının yasal bir dayanağı oluşmuştur. Çalışmamızda ilk etapta Spor Hukuku uyuşmazlıklarının nelerden husul bulduğuyla alâkalı kısa özet bir açıklama yapılıp, müteakiben bu uyuşmazlıkların Spor Tahkim Mahkemesi'nin arabuluculuk metoduyla nasıl çözümlendiği ile ilgili bilgi verilecektir. Peşi sıra ise Türkiye'de Spor Hukuku ve tahkim prosedürü ve özellikle yeni kanunlaşan Hukuk Uyuşmazlıkları Kanunu'ndaki düzenlemeler açıklanacaktır. Müteakiben CAS Tahkim Mahkemesi ve işleyişi hakkında bilgilere yer verilerektir. Türk Hukuku ile CAS kuralları yönünden bir mukayese yapılacak olup Türk Hukukunda büyük eksikliği hissedilen Spor Ceza Hukuku ve Spor Mahkemesi eksikliğine değinilecek. Anahtar Kelimeler Spor hukuku, spor hukuku uyuşmazlıkları, arabuluculuk, spor tahkim mahkemesi, CAS
Özet (Çeviri)
Mediation is a term that means facilitating relationships between parties by an impartial mediator. According to functions, mediation differentiates into two as litigation and arbitration. Legal basis of mediation for Turkey is mediation Law in legal disputes adopted on 06.07.2012, Law no: 6325. The present study, in the primal part, try to explains a brief of sports law disputes about what is happening while in next part, the Court of Arbitration for Sport mediation of relevant disputes are resolved in detail about how the information will be provided. Final chapter will be about Turkish mediation procedure and in particular the new enacted Mediation Law in the Legal Disputed regulations in explaining, Turkey's emerging sports law disputes this regulation applies whether to be assessed and Turkish law with the CAS rules in terms of a comparison will be made. Keywords Sports law, sports law disputes, mediation, court of arbitration for sport, CAS