Movie scenes scheduling problem
Film sahneleri çizelgeleme problemi
- Tez No: 791006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SEDEF MERAL, PROF. DR. FERDA CAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Film sahneleri, bir filmde gösterildikleri sırayla çekilmezler. Sahneler, kaynaklar olarak; bir grup aktör, film çekim ekibi ve çeşitli ekipman ile birkaç farklı çekim setinde birbirinden bağımsız olarak çekilir. Bir film çekilirken, tüm bu kaynakların kullanımından kaynaklanan çeşitli maliyetler oluşur: oyuncuların ödemeleri, özel çekim setlerinin veya yerlerinin kiralanması nedeniyle oluşan sabit maliyetler, sahne, kostüm, profesyonel dijital kamera gibi çeşitli kaynakların kullanım maliyetleri ve sahnelerin, ekipmanların, aktörlerin ve film çekim ekibinin transfer maliyetleri. Film yapımcı şirketleri, oyuncuları çekim yerlerine getirmek için yol masraflarını karşılarlar. Ancak, genel olarak şirketler, pahalı ulaşım yöntemini karşılamaktansa, oyuncuları çekim setlerinde tutmayı ve kaldıkları süre boyunca ücretlerini ödemeyi tercih ederler. Oyunculara hem çekim günleri hem de çekim olmayan günler için çekim yerlerinde bulundukları sürece günlük bazda ödeme yapılır. Bir film çekiminde, film yapım şirketleri, sahneler arasındaki öncelik ilişkileri, sahnelerin en erken başlama ve en geç tamamlanma zamanlarının belirlediği periyotları ve oyuncuların müsait olmadığı zamanların başlama ve bitiş vii zamanlarını ifade eden engelleme zaman periyotları gibi birçok pratik sınırlamayı göz önünde bulundurmalıdırlar. Bu nedenle, bir film sahnesi planlama problemi (MSSP), toplam çekim maliyetini en aza indirmek amacı ile tüm operasyonel kısıtları gözönünde bulundurarak olurlu bir sahne ve aktör sıralaması bulma gereğinden kaynaklanır. Bu çalışmada film sahneleri çizelgeleme problemi (MSSP), minimum maliyetle uygulanabilir bir sahne sıralaması bulmada önemli bir etkiye sahip olan yukarıda bahsedilen tüm operasyonel kısıtlamaların dahil edilmesiyle tanımlanmıştır. MSSP için bir karma tam sayılı doğrusal programlama (MILP) modeli önerilmiş ve popülasyon tabanlı meta-sezgisel yöntem olan parçacık sürü optimizasyonu (PSO) yöntemi geliştirilmiştir. Son olarak, MILP modelinin ve PSO algoritmasının performansları, farklı boyutlarda birçok problem örneği ve gerçek bir film ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Movie scenes are not shot in the same order as they are shown in the movie. Scenes are shot independently in several distinct shooting sets with a set of actors, a film shooting crew, and several equipment as the resources. In shooting a film, several costs are incurred stemming from the usage of all these resources: wages of actors, fixed costs incurred due to hiring special shooting sets or sites, costs of using various resources like scenery, costumes and professional digital cameras, transfer costs of scenes, equipment, actors and shooting crew. Film producer companies pay the travel costs of actors to carry them to the shooting locations. However, in general, companies prefer to keep the actors in shooting sets and pay for them during their accommodation rather than covering the expensive mode of transportation. Actors are paid daily for both show-up days and do-not-show-up days while they are in shooting locations. In shooting a film, the film producer companies should consider many practical limitations such as precedence relationships among scenes, time periods indicating the earliest starting and latest completion times of scenes, and blocking time periods expressing the starting and ending of unavailability times of actors. Therefore, a movie scenes scheduling problem (MSSP) arises from the need for finding a feasible sequence of scenes and actors considering all limitations so as to minimize the total cost of shooting. In this study, the MSSP is defined by including the aforementioned operational limitations that have an essential effect on finding the optimal shooting schedule with the least cost possible. A mixed-integer linear programming (MILP) model is proposed, and a population-based metaheuristic, particle swarm optimization (PSO), is developed for the MSSP. Finally, the performances of the MILP model and PSO algorithm are analysed with several problem instances of different sizes and also a real script.