A multi criteria decision making approach to select subcontractors for aircraft subsystems
Hava aracı alt sistemleri için alt yüklenici seçiminde çok kriterli karar verme yaklaşımı
- Tez No: 791012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada havacılık ve uzay endüstrisinde yer alan ana yüklenicilerin alt sistemler için alt yüklenici seçimi problemine alternatif bir yöntem ve çözüm belirlenmesi hedeflenmiştir. Başlangıç olarak endüstrinin değer zinciri açıklandıktan sonra endüstri içerisinde tedarik zincirinin paydaşları belirtilmiş ve alt yüklenicilik faaliyetlerinin avantajlarından bahsedilmiştir. Ardından kapsamlı bir literatür araştırması ile tedarikçi seçiminde kullanılan kriterler listelenmiş ve bu liste kamu ihale kanununda yer alan kriterler ile karşılaştırılmıştır. Alt yüklenici seçimi probleminde listelenen kriterler endüstride çalışan profesyoneller ile endüstrinin gereklilikleri yansıtılarak yeniden belirlenmiştir. Belirlenen kriterlerin ağırlıklarının belirlenmesi amacıyla 8 tedarik zinciri yöneticisi ve 29 alt sözleşme yöneticisinin katılımı ile anket yapılmış, yapılan anketin çıktıları ile AHP yöntemi kullanılarak kriter ağılıkları belirlenmiştir. Ardından potansiyel alt yüklenici firmalardan gelen teklifler, belirlenen kriterler ile incelenerek değerlendirilmiş ve TOPSIS yöntemi ile sıralanmıştır. Son olarak tedarik zinciri yöneticileri ve alt sözleşme yöneticilerinin anket sonuçları ayrı incelenerek firmaların tekrar sıralanması ile daha fazla analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine an alternative method and solution to the problem of subcontractor selection for subsystems of the prime contractors in the aerospace industry. To begin with, aerospace industry's value chain is explained, the actors of the aerospace supply chain are listed and defined, and the advantages of subcontracting activities are mentioned. Next, with a comprehensive literature research, the criteria used in supplier selection were listed and this list was compared with the criteria in the public procurement law of Türkiye. The criteria listed in the subcontractor selection problem were redefined and specified by reflecting the industry professionals and industry requirements. Furthermore, in order to determine the weights of the specified criteria, a survey was conducted with the participation of 8 supply chain managers and 29 subcontract administrators, as per the output of survey, criteria weights were determined using the AHP method. Then, the submitted proposals from potential subcontractors were evaluated with the determined criteria and ranked using the TOPSIS method. Finally, the survey results of supply chain managers and subcontract administrator were analyzed separately, and further analysis was applied by reordering the companies.