Küresel iklim değişikliğinin konut sektörü üzerindeki etkisi
The impact of global climate change on the housing sector
- Tez No: 791021
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER GÜLER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Arşiv, Enerji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Archive, Energy, Urban and Regional Planning
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Taşınmaz Değerleme ve Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 129
Özet
İklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin ortaya çıkması yaşanacak iklim krizinin sadece ülkeler ile sınırlı kalmayacağı ve tüm dünyayı etkisi altına alacağı aşikardır. Küresel ısınma iklim değişikliğini beraberinde getirmekte ve insan faktörü yaşanan süreçte kilit rol oynamaktadır. Atmosfere salınan sera gazının büyük bir kısmının insanlar tarafından salındığını düşünüldüğünde iklim krizinden tek çıkış yolunun yine toplum ve insan faktörü üzerinden olacağını görmekteyiz. Her geçen gün artan dünya nüfusu, insanın temel ihtiyacı olan barınma sorununu gündeme getirmektedir. Dolayısıyla düzensiz kentleşme ve çevre sorunları doğal kaynakların ekstra kullanımı ve enerji tüketiminin de artmasına yol açmaktadır. Bu sebep ile konutların plan aşamasından inşa aşamasına kadar yaşanacak tüm süreçlerde çevre faktörünü göz önünde bulundurmak hayati önem taşımaktadır. Bu sebep ile konutların plan aşamasından inşa aşamasına kadar yaşanacak tüm süreçlerde çevre faktörünü göz önünde bulundurmak hayati önem taşımaktadır. Gelinen noktada konut piyasası bünyesinde birçok iş sahasını barındırdığı için mevcut durumun derinlemesine incelenmesi daha sağlıklı fikirler üretilmesine, sorunun temel kaynağına inilerek sorunun çözümüne öncelik edecektir. Önceden hazırlanan eylem planları hem toplum hem de ülkeler bazında sorun olabilecek doğa felaketleri karşısında hızlı kararlar alınmasına ve sorunların ortaya çıkmadan çözülmesine olanak sağlayacak yaşanması muhtemel olaylara karşı uyum sürecini oldukça kısaltacaktır. Bu çalışmada toplum ve inşaat sektöründe yer alan aktörlerin iklim krizine olan yaklaşımı ve tarafların sürece uyumu hazırlanan anket yolu ile incelenmiştir. Çıkan sonuçlara göre katılımcılar küresel iklim krizinin bilincindedir. Ancak bu küresel krizi durdurmanın yolu bireysel çalışmalardan ziyade toplumsal ve siyasi destekle mümkün olmaktadır ve anket sonuçları bu savı destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
It is obvious that the climate crisis that will be experienced by the emergence of the negative effects of climate change will not be limited to countries and will affect the whole world. Global warming brings climate change with it and the human factor plays a key role in the process. Considering that a large part of the greenhouse gas released into the atmosphere is released by humans, we see that the only way out of the climate crisis will be through society and human factors. The world population, which is increasing day by day, raises the problem of housing, which is the basic need of man. Therefore, irregular urbanization and environmental problems lead to the extra use of natural resources and an increase in energy consumption. For this reason, it is vital to consider the environmental factor in all processes from the planning stage to the construction stage of the houses. For this reason, it is vital to consider the environmental factor in all processes from the planning stage to the construction stage of the houses. At this point, since the housing market contains many business areas, an in-depth examination of the current situation will prioritize the production of healthier ideas and the solution of the problem by going to the basic source of the problem. The action plans prepared in advance will greatly shorten the adaptation process against the possible events that will allow quick decisions to be taken in the face of natural disasters that may be a problem both on the basis of society and countries and to solve the problems before they arise. In this study, the approach of the actors in the society and construction sector to the climate crisis and the compliance of the parties to the process were examined through the questionnaire prepared. According to the results, the participants are aware of the global climate crisis. However, the way to stop this global crisis is possible with social and political support rather than individual studies, and the survey results support this argument.