Kimyasal proses ve tesislerde maliyet analizi için bir veri tabanı ve kullanıcı programı
- Tez No: 79104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Z. SEMA BAYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kimyasal proses tesislerini kurma amacı üretim yapmak ve verimi arttırmaktır. Diğer taraftan kimyasal tesisin sürekliliği için her zaman gelirler giderlerden fazla olmalıdır. Bu nedenle yeni bir girişim ya da atılımın teknik yönden projelendirilmesi, maliyetin ve faydalarının sistematik değerlendirilmesini gerektirir. Bu tez çalışmasında,“Yan optik grafik algılama”yöntemini kullanan OCUREFIT* programı hazırlanarak kimya proseslerinde kullanılan makina-teçhizat verileri bir veri tabanına aktarılmış ve teknik yönden projelendirilmiş bir kimyasal tesisin maliyet analizini yapmak üzere, makina-teçhizat satınalma maliyetine dayanan CostCAD* bilgisayar programı oluşturulmuştur. CostCAD programı ile enteraktif olarak bir kimyasal prosese ait sabit sermaye, işletme sermayesi, üretim maliyeti, amortisman hesaplamaları, makina-teçhizat seçim kriterleri ve hazır kimyasal tesislerden farklı kapasitelerdeki tesislerin maliyetleri hesaplanabilmektedir. Aynı zamanda program kullanıcıya alternatif birim sistemi seçimleriyle kolaylık sağlamaktadır. Tüm bunların yanında CostCAD ve OCUREFIT programının kullanım bilgileri ve açıklamaları detaylı olarak verilerek, ticari önem taşıyan tesislerle öraeklendirilmiştir. Anahtar Kelimeler : maliyet analizi, makina-teçhizat, ekipman, yan optik grafik algılama, sabit sermaye, üretim maliyeti CostCAD ve OCUREFIT programlarının tüm hakları tez sahibine aittir.
Özet (Çeviri)
The purpose of construction of chemical process plants is to make production and to increase yield. The total income should always be greater then all expenses. Consequently the evaluation of cost and benefits is needed when a new enterprise is planned. In this thesis, OCUREFIT*, a program which is capable of semi-optical graphic recognizing is developed for the purpose of direct transfer of data pertaining to chemical process equipment to a database. An interactive program for economic analysis of chemical plants, CostCAD* which has access to this database is also prepared. The investment of fixed capital, working capital and manufacturing cost of a chemical process, deprecation and cost analysis of a new chemical process plant from available data can be obtained by using CostCAD. In addition to being interactive and user-friendly, the CostCAD program offers a choice in unit systems and detailed instruction for users. Some examples on the utilisation of the program for certain chemical plants are also included. Keywords : cost analysis, equipment, semi optical graphical recognizing, fixed cost, manufacturing cost CostCAD and OCUREFIT computer programs right belong to owner of this thesis.