Kireç endüstrisinde kullanılan yakıtların çevreye, maliyete ve üretilen kireç kalitesine etkisi
- Tez No: 79103
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET KADIRGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Temiz yakıt kaynaklarının sınırlı olması nedeniyle, insanlık çok daha yaygın bulunan kalitesiz yakıtları kullanmak zorunda kalmaktadır. Bu kullanım sırasında çevreye verilecek zararın ve ürün kalitesine olumsuz etkinin en aza indirilmesi ortak yaşantımız için gereklidir. Bu çalışmada yakıtlar, çevrede neden oldukları ve kireçte oluşturdukları safsızlık açısından kıyaslanmaktadır. Bu nedenle yalnız yakıt türünün neden olduğu kirlilik ve safsızlıklarla ilgilenilmiş, yanma ve üretim biçiminin neden olduğu kirlilik ve safsızlıklar kapsam dışında tutulmuştur. Yakıttan gelen kükürdün ne ölçüde çevreye atıldığı deneysel olarak fabrikalarda yapılan SO2 ölçümleri ile belirlenmiştir. Maerz, Fiedler, Eberhart, Macar ve Hockman türü kireç fırınlarda gerçekleştirilen ölçümler sonucunda, petrokokun yanması ile oluşan SCVin atmosfere hiç atılmadığı ya da çok az atıldığı saptanmıştır. Paralel akışlı fırınlar ve yüksek fırınlarda, yanan kükürdün tümüyle S(Ve dönüşme oram ve fırında oluşan gaz halindeki kükürt bileşiklerinin CaC(VCaC) tarafından tutulması, literatürle karşılaştırılarak incelenmiştir. Benzer literatür değerlendirmesi HCl'in CaO tarafından tutulmasının sıcaklıkla değişimi ile ilgili yapılmıştır. Laboratuarda yapılan deneylerde, petrokok yamsıra çok sayıda düşük kaliteli yakıtlar, üretilen kireç içinde oluşturdukları safsızlıklar açısından değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmada, iki tür petrokokun, Güney Afrika ve Rusya(Sibirya) kökenli ithal linyitlerin, Zonguldak taşkömürü ve Elbistan, Yatağan, Tunçbilek, Kangal, Saray ve Soma linyitlerinin kirece verecekleri safsızlık; 900-1200 °C sıcaklıkları arasında deneysel olarak belirlenmiş ve sıcaklığa bağlı ikinci dereceden bir eşitlikle ifade edilmiştir. Kül ile kireç arasındaki reaksiyon, küldeki asidik oksitlerle (SİO2 ve AI2O3), CaO arasında gerçekleşmektedir. Her yakıt için, üretim yapılan sıcaklıklarda, kireç içinde reaksiyonun oluşturduğu safsızlığm; kül ve CaO yüzdeleri ile orantılı olduğu belirlenmiştir (RS=kXküiXcao)- Beklenenin tersine külün, kireçle reaksiyona girme eğilimi, küldeki SİO2 konsantrasyonları ile sistematik bir ilişki içinde değildir. Buna karşın, kül içeriğindeki düşük sıcaklıklarda eriyen tuzların (sodyum, potasyum tuzlan, CaCİ2 gibi) miktarı, kül kireç reaksiyonlarını ve dolayısıyla kirece yakıttan gelen safsızlığı arttırmaktadır. fS:-Çalışmanın son bölümünde, düşük kaliteli yakıtların kireç maliyetini azaltması, buna karşın değişik kullanım alanları açısından kirecin değerini düşürmesi, birlikte değerlendirilmeye çalışılmıştır. Yakıttan gelen safsızlığın sıcaklıkla değişimi; değişik sıcaklıklarda çalışan firm türlerinin safsızlık üzerine etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca kül ve kireç arasında incelenen reaksiyonlar, kalkerin kireçte oluşturduğu safsızlıklarla ilgili bilgi vermektedir.,ıjf ?' ' '“ l'i ”._. vu ZC"'- >;.: ->
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Due to limited nature of clean fuel resources, the human being is forced to use more common but low quality fuels. It is necessary for the sake of world to minimize the environmental damages and adverse effect of the product quality. In this study, the fuels are compared in terms of pollution caused to the environment and of impurities produced in lime. For this reason, only the pollution and impurities caused by the type of fuel have been dealt with, but the pollution and impurities caused by types of production and combustion have been excluded. The level of disposal of the sulfur to the environment from the fuel has been determined experimentally at kilns by SO2 measurements. The measurements conducted in Maerz, Fiedler, Eberhart, Macar and Hockman kilns have shown that the SO2 formed by the burning of the petroleum coke has not been emitted at all or at very low levels. The conversion ratio of burning sulfur into SO2 at parallel-flow and vertical kilns, and ratio of retention by CaCCVCaO of gas-state sulfur compounds have been compared with literature. Similar literature study has been made in relation to the change of ratio of retention of HC1 by CaO depending on the temperature. In laboratory analyses, along with the petroleum coke, many other low quality fuels have been examined in terms of impurities occurring in the lime. In the study, the impurity caused by two types of petroleum coke, South African and Russian (Siberian) origin lignite, Zonguldak coal and Elbistan, Yatağan, Tuncbilek, Kangal, Saray and Soma origin lignite have been determined experimentally at temperatures ranging between 900 and 1200 °C, and it has been expressed with a quadratic equation depending on the temperature. The reaction between the ash and lime occurs with the acidic oxides in the ash (SİO2 and AI2O3), and substantially increases depending on the temperature. It has been determined that for each type of fuel at production temperatures, the impurities in the lime caused by the reaction is proportional to the ratio of ash and CaO in lime (RS=kXashXcao). In contrast to what has been expected, the tendency to react with the lime is not systematically relational with the SİO2 concentrations. Despite this, the percentage of lower melting salts contained in the ash, (i.e. sodium, potassium salts, CaCİ2) increases the lime reactions and hence the impurity in the lime caused by the fuel.In the final section of the study, the fact that the low quality fuels reduce the cost of lime but also reduce the value of the lime in various areas of use have been studied together. The temperature-caused change of the impurity caused by the fuel indicate that the types of kilns operating at various temperatures are influential over the impurities. Furthermore, the reactions studied between the lime and the ash give information about the impurity caused in the lime by limestone.. IX