İnsan serumlarından kontrol serumu elde edilmesi ve sitabilitesinin incelenmesi
Preparation of control serums that human serums and find out stabilization
- Tez No: 79105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELMA ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışmada, insan kaynaklı kontrol serumları (kadnlara ait serum HSC olarak isimlendirildi ve kadm-erkek karışık serum HC olarak isimlendirildi) dondurarak kurutulmuş olarak hazırlanmıştır. 10 tane farklı reaktifin konsantrasyonlarının zamana karşı değişimi incelenmiştir. İncelenen reaktifler sırası ile, albumin, glikoz, kalsiyum, kolesterol, toplam protein, trigliserid, üre, alkalen fosfataz, GOT ve GPT'dir. Gerek kadınlara ait gerekse kadm- erkek karışık serumlardan hazırlanan kontrol serumları, normal değerli hasta serumlarından hazırlanmıştır. Deneyler esnasında, dondurarak kurutulmuş haldeki kontrol serumlarının 5 ay kadar bir süre için stabil oldukları tespit edilmiştir. Çözündükten sonra ise, kontrol serumlarının sadece bir kez dondurmak şartıyla -18 ±2 °C'de 1 ay, 6±2 °C'de 24 saat ve 20+2 °C*de 4 saat stabil oldukları bulunmuştur. Bu elde edilen sonuçlar, dondurarak kurutulmuş halde hazırlanan kontrol serumlarının, yukarıda bahsedilen çeşitli reaktiflerin konsantrasyonlarının belirlenmesi için uygun olduğunu göstermiştir. xv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, the control serums based on human serums (female serum, HSC, male- female mixed serum, HC) were prepared in the lyophilized form for the determination of the concentrations of the various components for the chemical assay. The stabilities of the components of the both control serums determined in various time were albumin, glucose, calcium, cholesterol, total protein, triglycerides, urea, alkaline phosphatase, GOT and GPT. Human serums (both female serum or male- female mixed serum) were prepared from the pooled normal patient serums. During the experiments, it was found that the prepared control serums were stable about 5 months (155 days) in the lyophilized form. After reconstitution; the control serums were stable 1 month (only frizzed once) at -18±2 °C, 24 hours at 6±2 °C and 4 hours at 20±2 C°, respectively. These results showed that the prepared control serums in the lyophilized form were suitable for the determination of the concentrations of the components mentioned above. xvi