Farklı sprint interval modellerinden alınan metabolik ve fizyolojik akut yanıtların değerlendirilmesi
Evaluation of metabolic and physiological acute responses obtained from difficult sprint interval modalities
- Tez No: 791060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bisiklette uygulanan geleneksel sprint interval türü olan Wingate tipi interval (vücut kütlesinin %7,5'i ile; 6 x 30-sn maksimal yüklenme; 1:8 yüklenme/dinlenme oranı), takip eden yüklenmelerde pedal devir hızlarının dramatik bir şekilde düşmesine bağlı olarak“aralıklı sprint”özelliğinin kaybedildiği bir interval türüdür (SIT1). Buna bağlı olarak SIT1'lerde yüklenme sırasında azalan oklüzyon ve hipoksik koşullar, sprint intervallerden beklenen aerobik ve anaerobik dayanıklılık gelişimi potansiyellerini olumsuz etkiliyor olabilir. Bu tez çalışmasının amacı hâlihazırda uygulanmakta olan popüler bir sprint interval türü olan SIT1'e kıyasla, plot çalışmalarımızdan elde edilen bulgulara dayalı olarak tasarladığımız alternatif sprint interval modellerinin dayanıklılık geliştirmedeki potansiyel etkilerini değerlendirmekti. Çalışma, bisiklet sporcusu olmayan düzenli fiziksel aktivite yapan (3-5 gün/hafta) yedi erkek katılımcıyla gerçekleştirildi (yaş: 24±3 yıl; boy: 177,9±1,9 cm; kütle: 77,7±7,2 kg; vücut yağ yüzdesi: %8,81±4,1). Katılımcılara dört uyum seansını takiben, bireysel zirve oksijen kullanım düzeylerini belirlemek için submaksimal ve maksimal kademeli testler yapıldı. Sonrasındaysa SIT1'e kıyasla oluşturulan beş sprint interval uygulamasının (6 x 30-sn yüklenmeler; 1:8 yüklenme/toparlanma oranı) etkileri sınandı. Bu uygulamalardan SIT2 vücut kütlesinin %5'i ile maksimal yüklenmeler; SIT3 %200 PPO yükünde sabit rpm ve dirençte yüklenme; SIT4 30-sn yüklenmelerin ortalama rpm değerleri 120 üzerinde olacak şekilde; SIT5, 30-sn yüklenme periyotlarının son 5-sn ortalama rpm değeri 120 üzerinde olacak şekilde ve SIT6 uygulaması 30-sn süresince izokinetik modda, rpm değerinin 120'ye sabitleneceği şekilde uygulatıldı. Elde ettiğimiz bulgular, en yüksek rpm ortalamalarıyla tamamlanan sprint interval uygulamasının 139 rpm ile SIT5 olduğunu gösterdi (p=0.001).
Özet (Çeviri)
The Wingate type interval (7,5% of body mass, maximal load of 6 x 30-sec, 1: 8 load / rest ratio), which is a traditional sprint interval type applied in cycling, is an interval type (SIT1) in which the“intermittent sprint”feature is lost due to the dramatic drop in pedal turn speeds in subsequent loads. Accordingly, decreasing occlusion and hypoxic conditions during loading at SIT1 may negatively affect aerobic and anaerobic endurance development potentials expected from sprint intervals. The aim of this thesis study was to evaluate the potential impact of alternate sprint interval models we have designed based on findings from our plot studies, in comparison with SIT1, a popular sprint interval type currently in use. The study was carried out in seven male participants (age: 24 ± 3 years, height: 177.9 ± 1.9 cm, mass: 77.7 ± 7.2 kg) who does regular physical activity (3-5 days / body fat percentage: 8.81 ± 4.1%). Sub-maximal and maximal incremental tests were performed to determine levels of individual peak oxygen use following four compliance sessions with participants. The effects of the five sprint interval practices (6 x 30-sec loads, 1: 8 load / recovery ratio) were compared when compared to SIT1. From these practices SIT2 is maximal loaded with 5% of body mass; SIT3 load at 200% PPO at constant rpm and resistance; The average rpm values of the SIT4 30-sec loads are above 120; SIT5 was implemented in such a way that the rpm value was fixed at 120 in the isokinetic mode during the 30-sec period, and the SIT6 practice was over the last 5-sec average rpm value of the 30-sec charging periods. Findings showed that the sprint interval practice completed with the highest rpm averages was SIT5 at 139 rpm (p = 0.001).