D2O ve farklı ısıl işlemlerin yumurta akı proteinlerinin fizikokimyasal özellikleri üzerine etkilerinin spektroskopi, radyografi ve yapay zekâ teknikleri ile araştırılması
Investigation of effects of D2O and different thermal treatments on physicochemical properties of egg white proteins by spectroscopy, radiography and artificial intelligence techniques
  1. Tez No: 791061
  2. Yazar: BAHAR ÖZATİLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL HAKKI TEKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, döteryum oksit (D2O) ve farklı ısıl işlemlerin yumurta akı proteinlerinin fizikokimyasal özellikleri üzerine etkilerinin spektroskopi, radyografi ve yapay zekâ teknikleri ile araştırılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda D2O içeren ve içermeyen toplam 6 adet (3 adet denatürasyon ve 3 adet koagülasyon) taze yumurta akı örnekleri 60 °C/4,1 dk (denatürasyon) ve 85 °C/8,2 dk (koagülasyon) ısıl işleme maruz bırakılmıştır. Isıl işlem sonrası dondurularak kurutulmuş, FTIR ile Amid I bandı spektrumları elde edilmiş ve α-helis, 310 heliks , β-tabaka, β-dönüşler ve düzensiz sarmal yapılardaki % değişimleri eğri uydurma pik analizi yöntemi ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study uses spectroscopy, radiography, and artificial intelligence techniques to investigate the effects of deuterium oxide (D2O) and different heat treatments on the physicochemical properties of egg-white proteins. In this context, 6 (3 denaturations and 3 coagulation) fresh egg white samples with/without D2O were subjected to heat treatments (60 °C/4.1 min for denaturation; 85 °C/8.2 min for coagulation), followed by freeze-drying. The dried samples were examined with FTIR analysis and curve-fitting peak technique to assess the changes in the Amide I secondary structures (α-helix, 310 helices, β-sheet, β-turns, and random coil) in %.