Meme kanseri hücre hattı MDA-MB-231 üzerine Cladonia furcata'nın koruyucu etkisinin belirlenmesi
Protective effects of Cladonia furcata on MDA-MB-231 breast cancer cell line
  1. Tez No: 791059
  2. Yazar: ELİF AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KOCAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Likenler, mantar ve alglerden oluşan yaygın ve dayanıklı bir türdür. Cladonia cinsine ait Cladonia furcata, toprak ve çimler üzerinde, genellikle nispeten açık alanlarda yayılış gösterir. Canlı organizmalarda temel olarak ihtiyaç duyulan çeşitli mikro elementler bu liken türünde yüksek miktarlarda bulunur. Yaplan araştırmalar neticesinde C. furcata, sağlıklı olması ve yaşam kalitesini desteklediği için besleyici gıda olarak günlük alımda tercih edilmektedir. Birçok liken türünün yüksek oranlarda ihtiva ettiği bileşenler antibakteriyel, antimitotik ve antiviral özellikler sergilediği bildirilmiştir. Bundan dolayı memeli hücre kültürleri olan MDA-MB-231 üzerindeki C. furcata dozlarının koruyucu etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu çalışmada, meme kanseri hücre hattı MDA-MB-231 hücrelerine artan dozlarda C. furcata uygulanarak etkileri, MTT yöntemi (3-(4,5-dimetil triazol-2-il)-2,5-difenil tetrazolium bromid), komet, antioksidan ve apoptoz yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. C. furcata'nın MDA-MB-231 hücreleri üzerindeki koruyucu etkisi kontrol grubu ve uygulama grupları (10-200 µg/ml) oluşturularak LD50 değeri 60 µg/ml olarak bulunmuştur. Yapılan sitotoksisite analizi sonuçlarına göre, C. furcata konsantrasyonun artışına bağlı olarak hücre canlılığının azaldığı tespit edilmiştir. Hücrelerdeki apoptoz ve nekroz tespiti için kontrol grubu, 10 µg/ml, 30 µg/ml, 60 µg/ml, 120 µg/ml, 200 µg/ml C. furcata uygulanan gruplar floresan mikroskopta bakılarak apoptoz ve nekroza uğrayan hücrelerin fotoğrafları çekilmiş ve kanserli hücreler üzerine öldürücü etki gösterdiği belirlenmiştir. Genetoksik hasar için komet yöntemi kullanılmıştır. Likenlerin antioksidan etkisi kullanılan ELISA kitler kapsamında SOD, CAT, GPx aantioksidan süpürücü etkisi, MDA miktarına bağlı lipit toksisitesi belirlenmiş olup doza bağlı olarak meydana gelen değişimler ortaya konulmuştur. Bu çalışmaların ışığında C. furcata'nın insan meme kanseri hücre hattı MDA-MB-231 üzerinde in vitro koşullarda koruyucu etki gösterdiği dozlar, çalışılan parametreler kapsamında tespit edilmiştir. Mevcut çalışma literatüre katkı sağlayacak ve bundan sonraki kapsamlı çalışmalara da ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Lichens are a common and hardy species consisting of fungi and algae. Cladonia furcata, belonging to the Cladonia genus, on soil and grass, usually in relatively open areas shows the spread. Various microelements, which are essential for living organisms, are found in high amounts in this lichen species. As a result of research conducted in China, C. furcata is preferred for daily intake as a nutritious food because it is healthy and supports quality of life. It has been reported that usnic acid, one of the components that many lichen species contain at high rates, exhibits antibacterial, antimitotic and antiviral properties. Therefore, it was aimed to investigate the protective effects of C. furcata doses on mammalian cell cultures, MDA-MB-231. In this study, the effects of C. furcata applied to breast cancer cell line MDA-MB-231 cells at increasing doses were evaluated using the MTT method (3-(4,5-dimethyl triazol-2-yl)-2,5-diphenyl tetrazolium bromide) and apoptosis method. investigated. The protective effect of C. furcata on MDA-MB-231 cells was found to be 60 µg/ml by forming the control group and administration groups (10-200 µg/ml). According to the results of cytotoxicity analysis, it was determined that cell viability decreased due to the increase in C. furcata concentration. For the detection of apoptosis and necrosis in cells, the control group, 10 µg/ml, 30 µg/ml, 60 µg/ml, 120 µg/ml, 200 µg/ml C. furcata applied groups were viewed under a fluorescent microscope and the photos of the cells that underwent apoptosis and necrosis were taken. It has been determined that it has a lethal effect on cells. The comet method was used for genetic damage and statistical measurements. SOD, CAT, GPx antioxidant scavenging effect and lipid toxicity due to MDA amount were measured within the scope of ELISA kits using the antioxidant effect of lichens. In the light of these studies, the doses at which C. furcata exerted a protective effect on the human breast cancer cell line MDA-MB-231 in vitro were determined within the scope of the studied parameters. The present study will contribute to the literature and will shed light on future comprehensive studies.