Poliüretan esaslı ürünlerde genleştirilmiş perlit katkısı ile mekanik özelliklerin ve ses yalıtkanlığının incelenmesi
Investigation of mechanical properties and sound insulation with expanded perlite additive in polyurethane based products
- Tez No: 791062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Poliüretan sahip olduğu mekanik, akustik, termal ve korozyona dayanıklılık özellikleri sayesinde başta otomotiv, inşaat ve ayakkabı sektörleri olmak üzere çeşitli endüstriyel alanlarda kullanılmaktadır. Özellikle elastomerlerde barit, kalsit, kaolin, talk ve zeolit gibi çeşitli doğal inorganik mineraller dolgu malzemesi olarak kullanılarak hem özelliklerin iyileştirilmesi hem de maliyetin düşürülmesi sağlanabilmektedir. Doğal inorganik mineral olan genleştirilmiş perlit gözeneklilik, hafiflik, ısı ve ses yalıtımı ve yanmazlık özelliklerinden dolayı dolgu malzemesi olmaya uygundur. Bu çalışmada, genleştirilmiş perlit elastomer poliüretan sistemlerde dolgu malzemesi olarak %1, %2, %3, %4, %5 ve %6 oranlarında kullanılmış ve viskozite, yoğunluk, mekanik ve akustik özelliklere etkisi incelenmiştir. Nem tutma özelliğinden dolayı zeolit ile beraber kullanılmış olup, ideal perlit oranı %5 olarak belirlendikten sonra akustik özelliklerin iyileştirilmesi için zeolit etkisi %5, %10, %15, %20 oranları için çalışılmıştır. Yapılan denemeler sonucunda, ideal mekanik ve akustik özellikleri sağlayan numune %5 perlit ve %5 zeolit içeren numune olarak belirlenmiştir. Standart numune ile karşılaştırıldığında kopma dayanımı %50, yırtılma dayanımı %38, uzama miktarı ise %44 artmıştır. Akustik performansa bakıldığında ise maksimum ses yutum katsayısı %58 artmıştır.
Özet (Çeviri)
Polyurethane with mechanical, acoustic, thermal and corrosion resistance properties is used in various areas especially in automotive, construction and footwear industries. Natural inorganic minerals such as barite, calcite, kaolin, talc and zeolite can be used as filling material for improving the properties and reducing the cost in elastomeric polyurethane. Expanded perlite, natural inorganic mineral, is suitable for being filling material with porosity, lightness, heat and sound insulation and non-flammability properties. In this study, expanded perlite was used as a filling material in elastomer polyurethane systems with 1%, 2%, 3%, 4%, 5% and 6% ratios and its effects on viscosity, density, mechanical and acoustic properties were investigated. Expanded perlite used with zeolite due to moisture retention feature of zeolite, and after the ideal perlite ratio was determined as 5%, the zeolite effect was studied for 5%, 10%, 15%, and 20% ratios to improve the acoustic properties. As a result, the sample providing ideal mechanical and acoustic properties was determined as 5% perlite and 5% zeolite containing sample. The breaking strength 50%, the tear strength %38, and the elongation 44% increased, compared to standard sample. Considering the acoustic performance, the maximum sound absorption coefficient %58 improved.